Spor o pozemky pro D11 končí, stát se vyhne vyvlastnění

Stát nevyvlastní pozemky potřebné pro dostavbu dálnice D11 do Hradce Králové. Vláda schválila návrhy smluv s majitelkami pozemků Ludmilou Havránkovou a Jaroslavou Štrosovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedostavěná dálnice v současné době končí v polích | Zdroj: ČTK

Ministři už před dvěma týdny rozhodnutí o vyvlastnění pozastavili, jako podmínku si ale tehdy stanovili, že majitelky pozemku podepíší dohodu o směně nejpozději do dnešního rána.

Přehrát

00:00 / 00:00

Právní zástupce spolumajitelky pozemku David Štros a vládní zmocněnec pro dostavbu dálnice D11 Ivo Toman na Rádiu Česko

Právní zástupce majitelky sporné půdy, David Štros dopoledne potvrdil, že ještě před jednáním vlády odeslal parafované návrhy smluv.

„V devět hodin jsme na vládu doručili parafované odsouhlasení znění smlouvy a dokument, který se nazývá vzdání s předkupního práva. Smlouva je vlastně ve smyslu metr za metr plus doplatek několi desítek tisíc korun," řekl Štros.

Podle ministra dopravy Gustava Slamečky byla klíčem k úspěchu trpělivost a vstřícný postoj obou dvou stran. „Museli jsme si k sobě vybudovat určitou důvěru. Byly jsme zatížení minulostí a velkou nedůvěrou,“ řekl ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr dopravy Gustav Slamečka a advokát David Štros ve večerních Ozvěnách dne

Advokát David Štros potvrdil, že jednání se v posledních dvou týdnech vedla v úplně jiném duchu než dřív. Dohoda je podle něj výsledkem tvrdé práce obou dvou stran.

Hotovo může být na konci příštího roku

Spor, který trvá déle než šestnáct let by tak už tento týden mohl skončit. Podle ministra Slamečky by měli zástupci státu i majitelek smlouvy do čtvrtka podepsat.

Právní zástupce Ludmily Havránkové Pavel Černohous upřesnil, že smlouva se bude podepisovat ve středu odpoledne. „Jisté výhrady máme, ale vcelku se smlouvou souhlasíme,“ uvedl Černohous.

Přehrát

00:00 / 00:00

Právník Ludmily Havránkové Pavel Černohous

Podle vládního zmocněnce pro dostavbu dálnice D11 Ivo Tomana by se pak po nové dálnici mohlo jezdit přibližně za rok a půl.

„Do 1.října umožní podle dohod majitelky pozemků investorovi vstup na pozemek. Pak mohou začít archeologické průzkumy, na jaře mohou být hotovy a pak přijdou na řadu vlastní stavební práce. Na vánoce příštího roku už by se mohlo jezdit až do Hradce,“ věří Ivo Toman.

Igor Maňour, Ota Nehasil, Veronika Sedláčková, Václav Sochor, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme