Spor o přehradu v Nových Heřminovech na Opavsku trvá

Jedině přehrada na řece Opavě v Nových Heřminovech zajistí dostatečnou ochranu měst Opavy a Krnova před povodněmi. S touto představou byl ministr životního prostředí Martin Bursík v Ostravě na jednání starostů Moravskoslezského kraje. Starostům některých dotčených obcí se ale nově plánovaná menší přehrada v Nových Heřminovech nelíbí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Bursík v Nových Heřmínovech

Ministr Bursík v Nových Heřmínovech | Zdroj: ČTK

Místo původně navrhované velké přehrady totiž vláda nedávno rozhodla o redukované, přesto dražší variantě. Kromě stavby hráze nyní počítá i s dalšími ochrannými prvky, jako jsou poldry nebo retenční nádrže.

Ministr Martin Bursík se také sešel přímo s občany Nových Heřminov, které má nová hráz částečně zatopit. Nabízí jim plán dalšího rozvoje obce. Podle ministra tak budou mít možnost získat peníze z evropských fondů: "Jsou vydefinovány různé oblasti rozvojových aktivit v obci, zastupitelé si musejí říct sami, co z toho chtějí. Z toho vzniknou konkrétní projekty pro obec, a poté si budou moci sáhnout na peníze z evropských fondů."

Starosta Nových Heřminov Radovan Jílka, který se vyjadřuje proti přehradě, považuje pomoc s rozvojem a se získáním peněz z evropských fondů za samozřejmost. Radiožurnálu řekl, co ještě očekávají občané a obec jako kompenzaci za přehradu:

"Chceme vytvořit takové prostředí, aby si obec mohla rozhodovat sama o sobě. To znamená převod státního majetku, který je v katastru obce, do obecních rukou. Očekáváme, že lidé dostanou černé na bílém, kolik jim kdo slibuje za jejich majetky a co je možné nabídnout."

Ani starostům dalších obcí se teď plánovaná menší varianta přehrady v Nových Heřminovech nelíbí. V Zátoru, který leží o pár kilometrů pod Novými Heřminovy, nová varianta přehrady způsobí například změnu obchvatu obce, říká starostka Zátoru Salome Sýkorová:

"Vyvolala spoustu úprav, které jsou podle mého názoru dost razantní. Přijde pryč asi dvanáct nemovitostí. Úpravy řeky Opavy budou takové, že to změní nejen samotný tok, ale i tvář obce. Původní velká varianta byla optimálním řešením, to nové je polovičaté řešení."

Plánované přehradě na řece Opavě v Nových Heřminovech jsme se věnovali v Radiofóru.

Michal Schoffer, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme