Spor o radnici v Mostě vyřešil prozatím kompromis

Znesvářená koalice a opozice v Mostě se dohodly na povolebním uspořádání ve městě. Proti sobě tam stály dva bloky: zastupitelé za ODS, ČSSD a SNK ED, kteří po říjnových komunálních volbách skončili v opozici, a zastupitelé koaličního uskupení Sdružení Mostečané Mostu a KSČM. Nakonec obě skupiny souhlasily, že omezené pravomoci primátora bude nadále vykonávat Vladimír Bártl z ODS a v případě zamítnutí tří stížností na neplatnost voleb v Mostě svolá ustavující zastupitelstvo na 1. prosince. Obě strany teď čekají na rozhodnutí ústeckého krajského soud. V pondělí se všichni sejdou na magistrátu, aby učinili vše pro zachování operativního chodu města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Vozka (vpravo) a Vladimír Bártl | Zdroj: ČTK

Koalice a opozice svou dohodou vyřešily nepřehlednou situaci, kdy město mělo dvě vedení: staré a nové. Nové vedení složené ze zastupitelů vítězného Sdružení Mostečané Mostu a KSČM v čele s Vlastimilem Vozkou už tedy nebude své úřady vykonávat.

Shodli se také na tom, že zastupitelé se sejdou 1. prosince a zvolí úplně nového primátora, jeho náměstky a radní. To ovšem pouze v případě, že krajský soud zamítne podané stížnosti na volební výsledky. Vedení města složené z koalice Sdružení Mostečané Mostu a komunistů bylo zvoleno minulé úterý. Toto jednání ale už před tím primátor Vladimír Bártl zrušil.

Ústecký krajský soud se zabývá třemi stížnostmi na neplatnost voleb v Mostě. Dvě z nich poukazují na kampaň Sdružení Mostečané Mostu, které získalo nejvíce hlasů. Někteří členové politických stran z bývalé koalice v mosteckém zastupitelstvu se domnívají, že kampaň byla neetickým uplácením tisíce voličů formou loterie. Třetí stížnost s požadavkem na rozhodnutí o neplatnosti volebních výsledků v Mostě s nutností přepočítat hlasy podala místní organizace Strany zelených.

Sdružení Mostečané Mostu vsadilo na v Česku netypickou kampaň. Mezi obyvatele Mostu rozdalo tři nové automobily, 100 kol a 35 počítačů. Voličům slíbilo například odvoz odpadů zdarma, pokračování privatizace bytového fondu za stejných podmínek jako dříve, MHD pro školáky a seniory bezplatně či desetiprocentní snížení cen tepla.

Gabriela Hauptvogelová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme