Spor o reformu důchodů rozdělil politiky dvou nejsilnějších stran

Jedním z klíčových témat říjnových voleb bude reforma penzijního systému. Podle zastánců radikálního zásahu je nutné reformu provést kvůli stárnutí populace a rostoucímu počtu důchodců, na které nebude mít kdo vydělávat. Na straně druhé stojí argumenty, že žádný velký spěch není na místě, stávající systém je solidní a žádným nedostatkem peněz netrpí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci, senioři

důchodci, senioři | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Podle ekonoma Vladimíra Bezděka, který vedl v letech 2004 a 2005 komisi, která analyzovala jednotlivé reformní návrhy, je dnešní důchodový systém dlouhodobě neudržitelný a první příznaky se už začínají projevovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důchodové reformě mluvili v Duelu Radiofóra ekonom Vladimír Bezděk a bývalí ministři práce a sociálních věcí, místopředsedové ODS a ČSSD Petr Nečas a Zdeněk Škromach

"Deficit se v systému musí dřív nebo později objevit, protože efekt stárnutí populace a odchod silných ročníků do důchodu bude natolik silný, že ani postupné zvyšování důchodového věku ho nedokáže zcela vykompenzovat."

Bezděk proto doporučuje především dál postupně zvyšovat věk pro odchod do důchodu. "To může propad zmírnit, ale ne úplně zachránit. Nutná je také diverzifikace celého systému," dodal Bezděk.

Bývalý ministr práce a sociálních věcí a místopředseda ODS Petr Nečas prohlásil, že se problémy v důchodovém systému začínají kvůli stoupající nezaměstnanosti projevovat už teď. "Už letos bude v systému několikamiliardový deficit," tvrdí Nečas.

Bývalý ministr práce a sociálních věcí a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach chce udržet reálnou výši důchodu, určité diverzifikaci se ale nebrání.

"Mělo by dojít k rozšíření možnosti připojištění. V některých profesích, například v hornictví, hutnictví a dalších, by to mělo být dokonce povinné. Na jakýsi před důchod by měl přispět zaměstnavatel," řekl Škromach.

Související příspěvky:
Vláda schválila zásady třetí fáze důchodové reformy
Systém spoření na penzi by se měl změnit, počítá s tím vláda
Důchodový systém je u nás stabilizován na 25 let
Sněmovna odhlasovala odchod do důchodu v 65 letech

Igor Maňour, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme