Spor o Sýse: talentovaný básník, nebo komunistický ideolog vyznamenaný minulým režimem?

Poslanci navrhli udělit státní vyznamenání básníkovi a levicovému publicistovi Karlu Sýsovi, kterému v roce 1989 prezident Gustáv Husák udělil titul zasloužilého umělce. Měl by být básník oceněn i po téměř třiceti letech polistopadového vývoje, který ve své tvorbě kritizuje?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Sýs na snímku z roku 2014. | Foto: Jan Polák | Zdroj: Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

„Naprosto odmítám ideologizaci tvorby. S Karlem Sýsem můžeme nebo nemusíme ve veřejném diskurzu souhlasit. Ale že je to talentovaný básník, o tom není pochyby,“ říká předseda Klubu českých a slovenských spisovatelů Lubomír Brožek.

Návrh na Sýsovo ocenění prošel díky hlasům KSČM, SPD a ANO, ale také ČSSD a Pirátů. Jejich místopředseda Vojtěch Pikal se později omluvil za to, že Sýsovo ocenění z roku 1989 přehlédl, a pokud by věděl, o koho přesně jde, nehlasoval by pro něj.

„Omluvil se za to, že dostatečně nelustroval. Já mám plné zuby lustrace umělců,“ zdůrazňuje Brožek. Návrh prý ve sněmovně prošel demokratickou většinou.

S tím nesouhlasí šéfredaktor Českého rozhlasu Vltava Petr Fischer: „Pan Sýs svou tvorbou ideologizuje celý život, byl básníkem (komunistické) strany a za to také dostal zasloužilého umělce. A i po roce 1989 je jeho tvorba plná ideologických narážek,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zaslouží si básník Karel Sýs vyznamenání?

„Má právo na své názory, ale kontinuita s minulou společností, která by tímto způsobem byla vyjádřena, není správná. V preambuli Ústavy jsme si slíbili, že budujeme svobodné a demokratické společenství, a pan Sýs se na tom žádným zásadním způsobem nepodílel,“ dodává.

Připomíná také Františka Čubu, který byl před pěti lety oceněn za takzvaný slušovický zázrak z dob socialismu, ale později už jako podnikatel příliš neuspěl. „A přitom dostal od prezidenta vyznamenání za to, jak přispěl k současné společnosti. A s Karlem Sýsem je to podobné,“ uzavírá.

Michael Rozsypal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme