Spor o ústavnost slovenské mise vojenských lékařů Senát odložil

Vyslání českých vojenských lékařů na Slovensko bylo podle sociálně demokratických senátorů protiústavní. Tvrdí, že vláda si měla zajistit předchozí souhlas obou komor parlamentu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu 4.8.2011

Schůze Senátu 4.8.2011 | Foto: Filip Jandourek

Okolnostmi české pomoci Slovensku, které vyhlásilo kvůli protestům lékařů nouzový stav, se senátoři zabývali téměř tři hodiny. Předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD), poukázal na to, že vyslání lékařů nemělo být považováno za cvičení.

„Je naprosto zřejmé, že vláda měla obavu, že by tady nemusela získat souhlas, tak se rozhodla to obejít,“ prohlásil Štěch.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) namítl, že posuzovat ústavnost rozhodnutí vlády senátorům nepřísluší.

„Parlament nemá co posuzovat v tomto smyslu ústavnost či neústavnost. Jediné, co může udělat a co se tady výslovně praví, může na návrh jedné komory takové cvičení zrušit. Chcete-li to udělat, prosím pěkně,“ reagoval ministr.

Senát ale prozatím spor o týden odložil. Tři desítky lékařů odjely na Slovensko minulou sobotu poté, co tamní vláda kvůli protestu lékařů vyhlásila nouzový stav.

Martin Drtina, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme