Spor o výklad Ústavy mezi premiérem a prezidentem pokračuje

Václav Klaus během své sobotní návštěvy Blanska zažertoval, že váhal, jestli neměl premiéra Jiřího Paroubka požádat o povolení do jihomoravského města odcestovat. Oba politici jsou v ostrém sporu poté, co Paroubek pohrozil omezením prezidentských cest, pokud se bude Klaus odklánět od vládní linie zahraniční politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus se zdraví s občany

V. Klaus se zdraví s občany | Zdroj: ČTK

Prezident Václav Klaus navštívil Blansko při příležitosti oslav 100. výročí povýšení na město. Při setkání s občany především vysvětlil, proč nepřijal čestné občanství města. Podle něj byla příčinou výhradně snaha neprohlubovat politické spory, které udělení vyvolalo.

Václav Klaus také komentoval rozepři s premiérem Jiřím Paroubkem, která propuknula kvůli vystupování prezidenta v zahraničí: "Tak já myslím, že to není rozkol můj s panem premiérem. Já bych si troufnul říci, že to je rozkol pana premiéra se mnou, jeho zoufalý pokus zviditelňovat se za každou cenu, a já to jako žádný rozkol s ním ze své strany nevidím," poznamenal Václav Klaus.

Premiér Jiří Paroubek svůj postoj, že zahraniční politiku tvoří vláda, nemění. V rozhovoru pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál se odvolal na dnešní interview v tisku ex-ministra zahraničních věcí a europoslance Josefa Zielence: "Velmi přesně specifikuje to, co říkám já, že za zahraniční politiku odpovídá vláda, zahraniční politiku státu formuluje vláda, prezident by měl kabinet ve svých aktivitách následovat. Z toho vyplývá, že prezidentská funkce je chápána jako symbolická. Odvolávání se na ustanovení Ústavy, že prezident reprezentuje stát navenek je podle mne z tohoto hlediska nesprávná interpretace, která neobstojí" řekl Paroubek Radiožurnálu.

Už dříve dal Paroubek najevo nelibost nad tím, že zatímco jeho koaliční vláda schválení euroústavy propaguje, Klaus ji doma i v cizině nekompromisně kritizuje. Premiér soudí, že v zahraničí by se měl Klaus řídit záměry vlády - jinak je možné, že na některé cesty bude místo něj jezdit premiér či ministr zahraničí. Z analýzy legislativní rady vlády podle premiéra vyplývá, že v českém ústavním systému s nepřímo volenou hlavou státu má hlavní slovo v oblasti zahraniční politiky kabinet. S Klausem chce o rozdělení pravomocí v zahraničních otázkách mezi Strakovu akademii a Hrad hovořit příští týden. Mluvčí Hradu Petr Háje premiérovi vzkázal, že jeho stupňované verbální útoky na prezidenta opouštějí hranice uvěřitelnosti.

Právníci většinou zastávají názor, že Ústava nedává jednoznačnou odpověď, který z politiků má pravdu. Za prezidenta a svého čestného předsedu se postavila opoziční ODS.

Milan Kopp, Petr Doležel, Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme