Spor o výklad Ústavy mezi premiérem a prezidentem pokračuje

Václav Klaus během své sobotní návštěvy Blanska zažertoval, že váhal, jestli neměl premiéra Jiřího Paroubka požádat o povolení do jihomoravského města odcestovat. Oba politici jsou v ostrém sporu poté, co Paroubek pohrozil omezením prezidentských cest, pokud se bude Klaus odklánět od vládní linie zahraniční politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus se zdraví s občany | Foto: ČTK

Prezident Václav Klaus navštívil Blansko při příležitosti oslav 100. výročí povýšení na město. Při setkání s občany především vysvětlil, proč nepřijal čestné občanství města. Podle něj byla příčinou výhradně snaha neprohlubovat politické spory, které udělení vyvolalo.

Václav Klaus také komentoval rozepři s premiérem Jiřím Paroubkem, která propuknula kvůli vystupování prezidenta v zahraničí: "Tak já myslím, že to není rozkol můj s panem premiérem. Já bych si troufnul říci, že to je rozkol pana premiéra se mnou, jeho zoufalý pokus zviditelňovat se za každou cenu, a já to jako žádný rozkol s ním ze své strany nevidím," poznamenal Václav Klaus.

Premiér Jiří Paroubek svůj postoj, že zahraniční politiku tvoří vláda, nemění. V rozhovoru pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál se odvolal na dnešní interview v tisku ex-ministra zahraničních věcí a europoslance Josefa Zielence: "Velmi přesně specifikuje to, co říkám já, že za zahraniční politiku odpovídá vláda, zahraniční politiku státu formuluje vláda, prezident by měl kabinet ve svých aktivitách následovat. Z toho vyplývá, že prezidentská funkce je chápána jako symbolická. Odvolávání se na ustanovení Ústavy, že prezident reprezentuje stát navenek je podle mne z tohoto hlediska nesprávná interpretace, která neobstojí" řekl Paroubek Radiožurnálu.

Už dříve dal Paroubek najevo nelibost nad tím, že zatímco jeho koaliční vláda schválení euroústavy propaguje, Klaus ji doma i v cizině nekompromisně kritizuje. Premiér soudí, že v zahraničí by se měl Klaus řídit záměry vlády - jinak je možné, že na některé cesty bude místo něj jezdit premiér či ministr zahraničí. Z analýzy legislativní rady vlády podle premiéra vyplývá, že v českém ústavním systému s nepřímo volenou hlavou státu má hlavní slovo v oblasti zahraniční politiky kabinet. S Klausem chce o rozdělení pravomocí v zahraničních otázkách mezi Strakovu akademii a Hrad hovořit příští týden. Mluvčí Hradu Petr Háje premiérovi vzkázal, že jeho stupňované verbální útoky na prezidenta opouštějí hranice uvěřitelnosti.

Právníci většinou zastávají názor, že Ústava nedává jednoznačnou odpověď, který z politiků má pravdu. Za prezidenta a svého čestného předsedu se postavila opoziční ODS.

Milan Kopp, Petr Doležel, Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme