Spor o výpověď Hasenkopfa s Hradem nekončí. Nevím, proč mám platit náklady řízení, trvá na svém právník

Ani po čtyřech letech není u konce spor o výpověď právníka Pavla Hasenkopfa z Kanceláře prezidenta republiky. Ten už byl přitom jednou pravomocně uzavřený. Soud se případem zabýval znovu poté, co mu ho z procesních důvodů vrátil Nejvyšší soud. Jenže prezidentská kancelář nyní odmítá případ uzavřít smírem. Právník Hasenkopf zase připustil, že by žalobu mohl vzít zpět, nechce však platit náklady řízení, když soudy dříve jeho výpověď zneplatnily a daly mu za pravdu. Stranám nepomohla ani návštěva mediátora.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právník Pavel Hasenkopf.

Právník Pavel Hasenkopf. | Foto: Martin Svozílek

"Prostor pro jednání jste dostali, dala jsem vám i možnost mediace, která se ukázala neúspěšná," uvedla zjevně rozladěná soudkyně Lenka Vávrová. "Pokud nebude návrh na smír, nebo zpětvzetí žaloby, nařídím jednání a tu věc projednáme a znovu provedeme dokazování," uvedla nekompromisně v závěru hodinového jednání.

Obvodní soud pro Prahu 1 se sporem musel v úterý zabývat poté, co mu případ vrátil Nejvyšší soud. Ten zrušil pravomocný verdikt obvodního i městského soudu, který dal za pravdu Hasenkopfovi, a sice z procesních důvodů.

Spor o autorství amnestie

Bývalý poradce a právník Kanceláře prezidenta republiky Hasenkopf dostal výpověď na jaře roku 2013. Důvodem byl spor o autorství amnestie prezidenta Václava Klause. Podle hradního kancléře Vratislava Mynáře byl právník jedním z jejích spoluautorů, oba aktéři pak případ začali řešit veřejně. Výpověď takzvaně na hodinu ale tehdy prezidentská kancelář odůvodnila tím, že Hasenkopf v práci často chyběl (viz box vlevo). On se naopak bránil tím, že jeho pracovní docházka byla v pořádku.

"Pavel Hasenkopf se opakovaně v měsíci dubnu 2013 bezdůvodně nedostavoval na své pracoviště", čímž "porušil základní povinnost zaměstnance specifikovanou v ustanovení § 38 odst.1 písm.b) zákoníku práce" a "část IV odst. 38 Pracovního řádu Kanceláře prezidenta republiky v platném znění," stálo tehdy v dopise, který Hasenkopf obdržel.

Hasenkopf podal žalobu, které v březnu 2014 vyhověl Obvodní soud pro Prahu 1. Soud tehdy uvedl, že zákoník práce považuje "výpověď na hodinu" za nejkrajnější řešení v rámci pracovněprávních vztahů. Kromě toho se pozastavil nad tím, že Mynář zadal "určitou zakázku", aby byla Hasenkopfova docházka sledována. Hrad se sice odvolal, nadřízený Městský soud v Praze ale neplatnost výpovědi potvrdil. Prezidentská kancelář zastupovaná Markem Nespalou podala proti rozhodnutí dovolání.

"Kancelář prezidenta republiky považuje věc za uzavřenou, a to kvůli dohodě o rozvázání pracovního poměru. Podle našeho názoru připadá v úvahu zpětvzetí žaloby a zastavení řízení," uvedl u soudu advokát Nespala.

Soud fyzika Ivana Ošťádala a Univerzity Karlovy s prezidentem Milošem Zemanem | Foto: Martin Svozílek

Totiž: už v průběhu soudního jednání, kdy soudy výpověď zneplatnily a Hasenkopf se tak fakticky vrátil do prezidentské kanceláře, se nakonec s Kanceláří prezidenta republiky dohodl, že úřad opustí. Ze své pozice odešel po dohodě v říjnu roku 2014 s tím, že mu kancelář vyplatí náhradu za mzdu.

Podle informací Zpravodajského webu Českého rozhlasu se jedná celkem o zhruba čtrnáct platů, sám Hasenkopf to ale potvrdit odmítl. "Součástí naší dohody je i mlčenlivost," odpověděl stručně na dotaz.

Advokát Hasenkopf už nebude zaměstnancem Hradu. Odchází po dohodě

Číst článek

Také podle advokáta Iva Jandy, který Hasenkopfa u soudu zastupuje, prakticky odpadl předmět celé žaloby. Pokud ale Nejvyšší soud věc nařídil znovu projednat, Janda připustil, že z jejich strany lze uvažovat o zpětvzetí žaloby, anebo se dohodnout na smíru. Ten ale zase odmítá prezidentská kancelář.

Přitom ani podle Hasenkopfa není zpětvzetí žaloby ideálním řešením. Důvod? Musel by totiž vracet náklady řízení, které mu dříve soudy přiznaly, tedy bezmála 36 tisíc korun. "Problém je pouze procesní, nikoli věcný. Bylo by v rozporu s dobrými mravy, kdybych musel zaplatit náklady řízení, kdy rozsudek byl vrácen pouze a jedině kvůli procesní chybě soudce," uvedl u soudu Hasenkopf.

Proti tomu se ale ohradil advokát Nespala, podle kterého by se jednalo o neoprávněné obohacení. "To je klasický případ toho, kdy vlivem mimořádného opravného prostředku došlo k defektu sporu, který už byl ukončen. Hledáme procesně konformní způsob," doplnil ještě.

Soud nakonec celý případ odročil, aby strany dostaly další prostor na dohodu. "Je pro nás nová informace, že druhá strana nechce uzavírat soudní smír," vysvětlil svůj krok advokát Janda. Soudkyně, která zjevně doufala v konec případu, nakonec jeho návrhu vyhověla.

Spor o to, jestli je Hasenkopf spoluautorem Klausovy amnestie, skončil v roce 2014 smírem. Ve schváleném znění stojí, že Hasenkopf "neměl možnost ovlivnit vyhlášené znění amnestie".

Časová osa
1.7.2013 - Hasenkopf podal žalobu a domáhal se zneplatnění "okamžitého zrušení pracovního poměru"

14.3.2014 - Obvodní soud pro Prahu 1 Hasenkopfově žalobě vyhověl s tím, že evidence docházky nebyla u prezidentské kanceláře "zcela bez vad a bylo možné, že v určitých dnech nebyly zaznamenány všechny příchody a odchody".

17.9.2014 - Odvolací Městský soud v Praze rozsudek soudu prvního stupně potvrdil jako "věcně správný".

15.1.2016 - Nejvyšší soud vrátil věc k novému projednání.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme