Spor o Zimolu ČSSD škodí, míní politologové. Bývalého hejtmana ale mohou zachránit 'kroužky'

Spor mezi vedením ČSSD a jihočeskou krajskou organizací strany může sociální demokracii poškodit při podzimních volbách do Poslanecké sněmovny. Shodují se na tom politologové. Zároveň ale nepovažují za příliš pravděpodobné, že by se kvůli sporu o podobu kandidátky nakonec ČSSD v Jihočeském kraji o hlasy voličů neucházela.

Praha (Aktualizováno: 21:03 22. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby, ČSSD, Lidový dům | Foto: Filip Jandourek

"Svědčí to o tom, že stále existují různé frakce v sociální demokracii, svědčí to o tom, že se vedení snaží něco prosazovat i proti vůli regionálních členských základen," řekl o sporu, zda na kandidátce má být bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, politolog Miroslav Mareš z brněnské Masarykovy univerzity. "Dopad podle mě bude takový, že to oslabí pozici ČSSD, protože takové spory ventilované navenek nikdy pro stranu dobré nebyly," dodal.

ČSSD může s protibabišovskou rétorikou u voličů narazit, říká odborník

Číst článek

"Celé to může poškodit sociální demokracii jako takovou. Když se podíváte na předchozí parlamentní volby v roce 2013, tak tam se dělo něco podobného v Moravskoslezském kraji, kde byl dost ostrý konflikt kolem ostravského primátora (Petra) Kajnara," řekl Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity. Připomněl tak spor o podobu kandidátek, které Kajnar napadl u soudu s tvrzením, že nebyly sestaveny demokraticky. "Tu stranu to na severní Moravě, a bylo to vidět i na volebním výsledku, dost poškodilo," řekl Kopeček.

Zimola ven

Politolog Ladislav Mrklas z pražského Cevro Institutu podotkl, že vyškrtnutí Zimoly z posledního místa jihočeské kandidátky bylo vyvrcholením dlouhého sporu mezi někdejším hejtmanem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Táhl se přinejmenším od povolební situace v roce 2013, kdy Zimola patřil mezi představitele strany, kteří společně s prezidentem Milošem Zemanem jednali o možném odstavení Sobotky od jednání o vzniku vlády. "To mu zřejmě Bohuslav Sobotka nezapomněl," řekl Mrklas. Nyní podle něj šéf strany využil problémy bývalého hejtmana s vysvětlováním majetkových poměrů a pokusil se Zimoly zbavit.

Sobotka rozhodčí řízení odmítá

Stanovy strany neumožňují podle předsedy Bohuslav Sobotky svolání rozhodčího řízení, které navrhla jihočeská ČSSD kvůli vyškrtnutí bývalého hejtmana Jiřího Zimoly z kandidátní listiny. Rozhodčí řízení podle stanov řeší pouze spory mezi členy sociální demokracie nebo členy a orgány strany. Nemůže ho vést jeden z kolektivních orgánů ČSSD proti jinému, sdělil Sobotka. "Je důležité připomenout, že s výjimkou změny na posledním místě kandidátky nedošlo ze strany vedení ČSSD k žádné jiné úpravě a bylo respektováno jak krajským výborem navržené pořadí kandidátů, tak osobnost navrženého lídra.“

"Známe situace, kdy se z posledních míst dokázala řada lidí prokroužkovat na místo první, a já jsem přesvědčen, že Jiří Zimola by byl velkým adeptem, aby se mu to podařilo taky. Tím by byl v Poslanecké sněmovně, celý konec politické kariéry by byl pryč. A nehledě na to, že by (Zimola) poškozoval obraz strany na jihu Čech," doplnil Mrklas. Podle něj je ale otázka, zda by ČSSD ve volbách víc pomohla Zimolova přítomnost nebo absence na kandidátce.

Část jihočeských kandidátů pohrozila, že nebudou kandidovat, pokud se Zimola na listinu nevrátí. Mareš ale nepředpokládá, že by krajská organizace volby zcela bojkotovala. "Myslím si, že ČSSD se bude nyní snažit minimalizovat škody z této aféry, takže stažení kandidátky za tak úplně realistickou variantu nepovažuji," řekl. Podle něj nicméně v případě volebního neúspěchu mohou členové ČSSD Sobotkovi jihočeský spor přičíst k tíži.

Podobně se vyjádřil i Kopeček. "Já si myslím, že to nakonec skončí nějakým kompromisem. Zřídka se stává, že by se část politické strany rozhodla, že nebude vůbec kandidovat v jednom kraji. Teoreticky to představitelné je, ale prakticky k tomu asi nedojde," řekl.

Mrklas si ale s ohledem na pokles podpory ČSSD umí představit různé scénáře. "Ať už to bude vypadat tak, že se část strany pokusí něco udělat a vyprovokovat nějakou vzpouru, která by převrátila sociální demokracii ještě do voleb. A stejně si dokážu představit, že to v jižních Čechách může být jen nějaká výhružka, zasekne se to v patové situaci, pak to vyšumí do ztracena a sociální demokracie tam bude kandidovat," řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme