Spor ohledně Peroutky pokračuje. Hrad se zatím neomlouvá, podává dovolání k Nejvyššímu soudu

Prezidentská kancelář podá v případu Ferdinanda Peroutky dovolání k Nejvyššímu soudu. Návrh obsahuje i žádost o odklad vykonatelnosti a právní moci rozsudku Městského soudu v Praze. Ten rozhodl, že kancelář prezidenta se musí omluvit za některé výroky, které řekl Miloš Zeman na adresu známého českého novináře. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová se případně chce omluvy domáhat i exekucí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman předal státní vyznamenání | Foto: Filip Jandourek

„Kancelář prezidenta republiky se po pečlivé úvaze rozhodla podat dovolání k Nejvyššímu soudu ČR v případu Ferdinanda Peroutky. Návrh obsahuje podnět k odložení vykonatelnosti a právní moci rozsudku Městského soudu v Praze v této věci ze dne 1. 9. 2016,“ informovala v pátek kancelář prezidenta republiky na svých internetových stránkách (celé znění na konci článku).

Pražský hrad obdržel písemné zdůvodnění rozsudku minulý pátek, na omluvu dostal od soudu sedm dní. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček naznačil, že kvůli dovolání omluvu nezveřejní, ačkoli rozhodnutí nabylo právní moci.

„Pokud žádáte o odklad, tak žádáte o odklad, věc je zcela jasná," napsal Ovčáček zpravodajské agentuře ČTK v textové zprávě. „Nejvyšší soud je žádán o odklad, vyčkáme jeho rozhodnutí," dodal.

K budoucímu výsledku se nechtěl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček vyjadřovat. „Tohle opravdu nelze nijak komentovat a předjímat,“ řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu Tomíček.

Peroutkovu vnučku Terezii Kaslovou nepřekvapilo, že Hrad omluvu nezveřejnil. Překvapil by mě opak, řekla. „Mohu se domáhat omluvy exekucí, a to až do výše 100 tisíc korun. Můžu ji opakovat až do chvíle, než se kancelář omluví. Nebudu to dělat víckrát, ale jednou to určitě udělám, protože si myslím, že právě prezidentská kancelář by měla respektovat rozhodnutí soudu,“ poznamenala Kaslová.

Kauza Peroutka

Výrok prezidenta Zemana o Ferdinandu Peroutkovi
„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'." Miloš Zeman pronesl výroky o Peroutkovi na konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi. Historici následně upozornili na to, že Peroutka zmíněný text nenapsal a že autorem citátu o vlcích je novinář Jan Stránský. Prezident se neomluvil a trvá na tom, že článek četl.

Soud na začátku září pravomocně rozhodl, že prezidentská kancelář se musí omluvit za část výroků, které řekl Miloš Zeman na adresu novináře Ferdinanda Peroutky.

Žalobu na Českou republiku podala Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. Podle rozhodnutí soudu má dostat dopis, ve kterém se kancelář prezidenta omluví za tvrzení, že Ferdinand Peroutka napsal článek s názvem Hitler je gentleman. Omluva by se měla objevit také na hradním webu.

Kancelář se naopak nemusí omlouvat za to, že prezident Zeman označil Peroutku za autora článku Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky.

Dále se také nemusí omlouvat za hodnoticí postoj, který se týká slov o Peroutkově obdivu nebo fascinaci nacismem. Soudce Tomáš Novosad už dříve řekl, že je to hodnotící výrok.

„Učinit skutkový závěr, že Peroutka mohl být fascinován učením nebo osobou, není nic, co by nemělo reálný podklad. Je to hodnotící přístup, je to hodnotící úsudek, a ten je oprávněný,“ vysvětlil před časem Novosad.

Prezidentská kancelář ale není jediná, kdo se chce ve sporu ohledně Peroutky dovolat k Nejvyššímu soudu. Stejný záměr oznámila už na začátku září Peroutkova vnučka.

„Jejich hodnocení mého dědečka jako antisemity mě hluboce uráží. Jeho dcera byla židovka, takže myslím, že je to velké nepochopení, a proto se odvoláme. Jsem naštvaná a nejsem spokojená a jsem uražená,“ řekla k rozhodnutí pražského městského soudu Kaslová.

Ferdinand Peroutka | Foto: Český rozhlas

ČRo, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme