Spor premiéra a prezidenta o jmenování Ratha se přiostřuje

Spor mezi předsedou vlády a prezidentem o to, zda je či není vhodné jmenovat šéfa České lékařské komory Davida Ratha ministrem zdravotnictví, se dnes ještě více vyostřil. Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že ústava je zcela na jeho straně, protože v Česku nefunguje prezidentský, ale parlamentní systém. Zároveň očekává, že jeho a Ratha pozve Klaus ke konzultaci na Hrad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a David Rath | Zdroj: ČTK

V takovém případě, jako navržení určité osoby na post ministra, je podle Paroubka prioritní rozhodnutí předsedy vlády, nikoliv hlavy státu.

"Premiér se nejmenuje v této zemi Václav Klaus, ale Jiří Paroubek, takže podle ústavy mám jasnou prioritu. V takovýchto sporech se musí přihlížet k ústavě," prohlásil Paroubek.

Prezident Klaus zatím nechce Ratha jmenovat, protože vzhledem k jeho postu šéfa lékařské komory a také jeho podnikatelským aktivitám by se jako ministr zdravotnictví ocitl se střetu zájmů. Podle Klause by bylo jmenování Ratha v rozporu s ústavou. Rath se proto stal alespoň prvním náměstkem, aby mohl fakticky řídit ministerstvo.

Prezidenta neobměkčil ani Rathův slib, že se po dobu svého působení ve vládě dočasně vzdá funkce v komoře. "Nejde o žádný osobní postoj k panu Rathovi, jak se snaží někteří politici říkat. Pokud pan Rath, respektive pan premiér sdělí panu prezidentovi, že je odstraněna tato osobní překážka, jistě nebude nic bránit panu prezidentovi, aby pana Ratha jmenoval," řekl mluvčí Hradu Petr Hájek.

Rath dnes oznámil, že do měsíce ukončí i své podnikatelské aktivity. Oznámení o přerušení živnostenské činnosti chce podat v pondělí. Firmy, v nichž je Rath jednatelem a vlastníkem, převádí na zbylé spolumajitele. "To znamená jednu na mého společníka, další, protože to je rodinná firma, na zbytek rodiny," uvedl.

Paroubek očekává, že ho prezident v nejbližší době pozve na Hrad, aby mu celou záležitost spolu s Rathem vysvětlil. V případě pokračujících sporů je premiér připraven řízení úřadu převzít sám a Ratha na ministerstvu ponechat.

V případě, že by se Rath jako šéf České lékařské komory stal ministrem, připouští střet zájmů 55 procent občanů. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu agentury STEM pro Českou televizi. Třetina lidí si dále myslí, že jde o osobní spor mezi Rathem a Klausem, stejný podíl dotázaných je přesvědčen o opaku. Mírná většina lidí, 53 procent, ale také soudí, že prezident měl Ratha jmenovat.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme