Spor Protonového centra a VZP o sedm let starou smlouvu má vyřešit arbitráž

Začala arbitráž mezi pražským Protonovým centrem a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Ta odmítá naplnit podmínky smlouvy, která ji zavazuje uhradit ročně léčbu 1600 pacientů za zhruba miliardu korun. Podle pojišťovny smlouva neplatí a počty pacientů jsou nereálné. Protonové centrum tvrdí opak.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proton Therapy Center v Praze

Proton Therapy Center v Praze | Foto: Proton Therapy Center Czech

Smlouvu podepsal v roce 2006 tehdejší nucený správce VZP. Podle mluvčího pojišťovny Oldřicha Tichého ale smlouva neplatí:

„My jsme přesvědčeni o tom, že ta údajná smlouva o smlouvě budoucí je neplatná, pro pojišťovnu je mimo jiné krajně nevýhodná,“ říká Tichý s tím, že nucený správce smlouvu vůbec neměl podepisovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O arbitráži mezi Protonovým centrem a VZP mluvila reportérka Květa Moravcová

VZP argumentuje také tím, že tak velké množství onkologických pacientů léčbu protonem nepotřebuje.

Soukromá klinika trvá na dodržení smlouvy, a proto také její vedení iniciovalo arbitráž. Nejde v ní jen o faktickou platnost nebo neplatnost smlouvy, ale i o počty pacientů. A jak tvrdí Jana Kulhánková z Protonového centra, čísla vycházejí z aktuálních studií:

„Co se týče potřeby a počtu pacientů, které jsou ve smlouvě uvedeny, podle dostupných statistik o nádorové incidenci zde tuto léčbu potřebuje minimálně 3000 pacientů ročně,“ uvádí Kulhánková.

I když by se mohlo zdát, že léčba protonem je jakýmsi zázrakem medicíny, odborníci tyto iluze poněkud mírní. Protonová terapie může pomoct lidem nemocným rakovinou, ale ne všem. U většiny z nich postačí klasické ozařování.

Soud rozhodne na základě dodaných podkladů

Arbitráž projednává neveřejný rozhodčí soud. Ten si na rozdíl od klasických soudních líčení neopatřuje další důkazy a nerozebírá do hloubky často protichůdné názory stran. Posuzuje pouze podklady, které obě strany předloží.

„Rozhodne v té věci samé, zpravidla velice rychle během jednoho jednání na základě toho, co mu strany předložily, a toto rozhodnutí je potom v podstatě závazné,“ vysvětluje právník Ondřej Dostál.

Protože jednání je neveřejné, bude záležet na stranách sporu, kdy rozhodnutí zveřejní.

Květa Moravcová, Jan Herget, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme