Spor s advokátem Altnerem může stát ČSSD až 400 milionů

Až 400 milionů korun může stát sociální demokracii spor s advokátem Zdeňkem Altnerem, který pro ni vyhrál soudní při o Lidový dům. V pořadu České televize to připustil úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross. Pokud by ČSSD všechny soudní spory prohrála, mohla by jí podle Grosse teoreticky hrozit i exekuce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Martin Štěrba

Altner v roce 1997 uzavřel s ČSSD smlouvu, podle které mu strana má vyplatit deset procent z hodnoty domu, pokud tuto nemovitost pro sociální demokracii vyhraje, a navíc ještě deset procent ze zisku ČSSD z pronájmu prostor. Gross dnes řekl, že za ČSSD smlouvu podepsal pouze její tehdejší předseda Miloš Zeman.

Podle Grosse je pro ČSSD smlouva s Altnerem závazná a do značné míry nepříjemná. Sociální demokraté už advokátovi zaplatili přes 50 milionů korun, zpochybňují však závaznost některých pasáží smlouvy, neboť jsou podle nich v rozporu s dobrými mravy "Samozřejmě, že sociální demokracie svým závazkům dostojí, byť to pro nás nebude nic příjemného," řekl Gross.

K řešení sporu Gross poznamenal, že buď je možné ho táhnout až do konce, nebo zvolit mimosoudní vyrovnání a dohodu. "My jsme udělali všechny kroky, které směřují k právnímu řešení, ale to nebrání tomu, aby bylo případně jednáno i o mimosoudním vyrovnání," uvedl premiér. Připustil, že by spor mohl stát ČSSD až 400 milionů korun. "Majetek sociální demokracie a prostředky, kterými disponujeme, by stačily na pokrytí tohoto závazku i v té úplně nejčernější variantě," dodal Gross v souvislosti s hrozbou exekuce.

Informace o sporu pronikla na veřejnost díky médiím. Česká televize v sobotu uvedla, že ho v sobotu projednával na uzavřeném jednání ústřední výkonný výbor ČSSD. Její místopředseda ČSSD Martin Starec, šéf poslanců Michal Kraus a stranická mluvčí Lucie Orgoníková na tiskové konferenci po jednání ale obecně líčili jeho průběh jako bezproblémový a o sporu se vůbec nezmínili.

Lidový dům tvoří domy a pozemky poblíž centra Prahy. V březnu 2001 sociální demokraté prodali parcelu, která byla součástí areálu Lidového domu a kde vyrostlo rakouské obchodní centrum Millenium Plaza a hotel Marriott, za 37 milionů německých marek (zhruba 654 milionů korun). Platba byla rozložena na 27 let.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme