Spor s advokátem Altnerem může stát ČSSD až 400 milionů

Až 400 milionů korun může stát sociální demokracii spor s advokátem Zdeňkem Altnerem, který pro ni vyhrál soudní při o Lidový dům. V pořadu České televize to připustil úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross. Pokud by ČSSD všechny soudní spory prohrála, mohla by jí podle Grosse teoreticky hrozit i exekuce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Martin Štěrba

Altner v roce 1997 uzavřel s ČSSD smlouvu, podle které mu strana má vyplatit deset procent z hodnoty domu, pokud tuto nemovitost pro sociální demokracii vyhraje, a navíc ještě deset procent ze zisku ČSSD z pronájmu prostor. Gross dnes řekl, že za ČSSD smlouvu podepsal pouze její tehdejší předseda Miloš Zeman.

Podle Grosse je pro ČSSD smlouva s Altnerem závazná a do značné míry nepříjemná. Sociální demokraté už advokátovi zaplatili přes 50 milionů korun, zpochybňují však závaznost některých pasáží smlouvy, neboť jsou podle nich v rozporu s dobrými mravy "Samozřejmě, že sociální demokracie svým závazkům dostojí, byť to pro nás nebude nic příjemného," řekl Gross.

K řešení sporu Gross poznamenal, že buď je možné ho táhnout až do konce, nebo zvolit mimosoudní vyrovnání a dohodu. "My jsme udělali všechny kroky, které směřují k právnímu řešení, ale to nebrání tomu, aby bylo případně jednáno i o mimosoudním vyrovnání," uvedl premiér. Připustil, že by spor mohl stát ČSSD až 400 milionů korun. "Majetek sociální demokracie a prostředky, kterými disponujeme, by stačily na pokrytí tohoto závazku i v té úplně nejčernější variantě," dodal Gross v souvislosti s hrozbou exekuce.

Informace o sporu pronikla na veřejnost díky médiím. Česká televize v sobotu uvedla, že ho v sobotu projednával na uzavřeném jednání ústřední výkonný výbor ČSSD. Její místopředseda ČSSD Martin Starec, šéf poslanců Michal Kraus a stranická mluvčí Lucie Orgoníková na tiskové konferenci po jednání ale obecně líčili jeho průběh jako bezproblémový a o sporu se vůbec nezmínili.

Lidový dům tvoří domy a pozemky poblíž centra Prahy. V březnu 2001 sociální demokraté prodali parcelu, která byla součástí areálu Lidového domu a kde vyrostlo rakouské obchodní centrum Millenium Plaza a hotel Marriott, za 37 milionů německých marek (zhruba 654 milionů korun). Platba byla rozložena na 27 let.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme