Spoření na důchod v penzijních fondech je přísnější

Zpřísnily se podmínky pro spoření na důchod v penzijních fondech. Za přechod ke konkurenci do pěti let po uzavření smlouvy mohou fondy požadovat po klientech až 800 korun. Novela zákona má snížit náklady fondů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domov důchodců

Ušetřené peníze se pak klientům vrátí ve vyšších výnosech. V Ranním interview Radiožurnálu to řekl prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok.

"Náš systém je tak postavený, že ze zisku, který vyprodukuje, musejí nejméně osmdesát procent výnosu dostat zpět klienti. Čili je tady přímá cesta od ušetřených nákladů k vyšším výnosům pro klienty."

Celé Ranní interview Radiožurnálu s prezidentem Asociace penzijních fondů Jiřím Rusnokem najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Jak upozorňuje Petr Brousil z Penzijního fondu České pojišťovny, podle novely příslušného zákona, platné od srpna, zároveň firmy nebudou smět ovlivňovat zaměstnance při výběru penzijního fondu.

"Zaměstnanec má právo se svým zaměstnavatelem spořit u penzijního fondu podle svého výběru. Rozhodující je, jestli zaměstnavatel na penzijní připojištění přispívá nebo ne. Pokud přispívá a zaměstnanec přijde s tím, že chce spořit u konkrétního penzijního fondu dle svého výběru, zaměstnavatel mu tam musí posílat příspěvek."

Podle Petra Zámečníka, šéfredaktora finančního serveru investujeme.cz, se jedná o rozumné opatření, které sníží náklady fondů. Ty by měly ušetřené peníze vrátit klientům ve vyšších výnosech.

"Tomu se jednoznačně věřit dá. Veškeré náklady, které penzijní fond má, stojí proti výnosu fondu. A teprve čistý zisk fondu se dělí mezi akcionáře a další účastníky fondu."

Přečtěte si také:
Ženy v Česku pobírají až o pětinu nižší důchod než muži
Penzijní fondy kvůli krizi ztrácejí dech
Od srpna se zpřísňují podmínky spoření v penzijních fondech/ulink>
Vláda schválila zásady třetí fáze důchodové reformy
Systém spoření na penzi by se měl změnit, počítá s tím vláda
Důchody by měly od ledna vzrůst o 330 korun

Přemýšlíte o tom, jestli budete mít v důchodu dost peněz? Hlasujte v naší anketě!

Jaroslav Skalický, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme