Spořit v bance se podle HN nevyplácí

Nechávat peníze v bance se nevyplácí. Ten, kdo tak přesto učinil, dokonce prodělal, zjistily Hospodářské noviny. Právo informuje o podrobnostech z ministerské kontroly ve VZP. Komu patří většina nemovitostí v Karlových Varech? Podle Mladé fronty Dnes jsou jejich majitelé převážně Rusové a Češi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Kdo letos nechal své peníze ležet v bance, ten podle Hospodářských novin prodělal. Z propočtu listu vyplývá, že vklad se během roku znehodnotil asi o 1,5 procenta. Hlavním důvodem jsou nízké úroky z vkladů, ty jsou nižší než inflace. Pokud například člověk uložil na začátku roku 100 000 korun na termínovaný vklad, pak při letošní inflaci odhadované na 2,5 procenta a patnáctiprocentním zdaněním musí počítat s prodělkem 1 310 korun.

Konečná ztráta ale bude ještě vyšší. Vedení termínovaného účtu stojí zhruba 200 korun ročně. Ještě hůř pak podle Hospodářských novin dopadnou lidé, kteří nechávají peníze na běžném účtu. Z modelových 100 000 korun na začátku roku letos reálně prodělají víc než 2 procenta.

Deníku Právo se podařilo zjistit některé podrobnosti z ministerské kontroly, která probíhá ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Mimo jiné prý odhalila podivné transakce s auty. VZP prodala svoje vozy jisté firmě a údajně si je zpětně pronajala za ne zcela výhodných podmínek. Navíc zřejmě v této společnosti figuroval i jeden z členů správní rady VZP.

Další podezření se týkají uzavírání smluv o hrazení zdravotní péče v lůžkových zařízeních. Některé nemocnice měly vůči druhým velice lukrativní smlouvy, a to na základě výjimek, které udělovala ředitelka Musílková. Ministerstvo i nucený správce si vyžádalo seznam těchto výjimek, ale zatím ho nedostalo. Podivné jsou podle Práva i smlouvy na nákup některých léků. Kontrola zjistila, že byly uzavřeny bez výběrového řízení.

Většina nemovitostí v Karlových Varech patří v současnosti podnikatelům z Ruska nebo tuzemským vlastníkům. Vyplynulo to z průzkumu, při kterém Mladá fronta Dnes zmapovala 120 objektů v 10 ulicích v centru města. Mezi majiteli jsou také lidé ze západní Evropy či Asie, kterých je ale minimum. Ze 75 hotelů a lázeňských domů s více než 20 lůžky patří 40 procent Rusům či lidem z bývalého Sovětského svazu. Spíše než mafiáni, mají o domy zájem moskevští a jiní politici, píše list.

Na druhém místě ve vlastnictví domů v centru lázní jsou Češi a český stát. Ten vlastní vojenská lázeňská zařízení, dětskou léčebnu a podobně. Na třetím místě jsou západoevropští investoři. Například Rakušané jsou spolumajiteli hotelu Dvořák, Němci spoluvlastní hotel Excelsior.

"I nadále platí, že Rusové jsou nejlepší investoři," řekl Mladé frontě Dnes ředitel městského Infocentra Petr Masák. S pomocí jejich kapitálu se podařilo opravit řadu domů v centru města. Dalším investicím se město nebrání, protože je jedině dobře, že město vzkvétá a ne naopak, dodal. Zájem cizinců o domy v lázeňském území a obchodně správním centru města evidují i realitní kanceláře.

Obecně se dá říci, že zájem ze strany cizinců hlavně z východu je stále. Není už tak výrazný jako dříve, ale trvá, uvedl jednatel jedné Realitní kanceláře. Podle něj je zájem hlavně o domy v centru, byty v určitých lokalitách a v neposlední řadě o nebytové prostory ke koupi nebo k pronájmu.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme