Spořitelna odhalila na bankomatech kopírovací zařízení

Česká spořitelna v uplynulých dnech zaznamenala pokusy o podvody ve svých bankomatech prostřednictvím takzvaného skimmingu, tedy kopírování karet. Banka uvědomila policii a spolupracuje s ní na odhalení pachatelů. Klienti banky neutrpěli žádné škody. Spořitelna monitoruje průběžně situaci a zvýšila preventivní kontrolu všech svých bankomatů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nefunkční bankomat

Nefunkční bankomat | Foto: Jan Rosenauer

Pachatel podle mluvčí České spořitelny Kláry Gajdškové nainstaloval na několik pražských bankomatů přídavným zařízením, které umístil na otvor pro kartu. Toto zařízení může okopírovat data na magnetickém proužku karty.

Podvodník přitom odpozoruje PIN prostřednictvím miniaturní kamery nebo dalekohledu. Následně by se mohl s použitím zhotoveného padělku karty dostat k penězům klienta.

Gajdušková upozornila, že kopírovací zařízení lze na bankomatu rozpoznat pouhým okem. "Svědčí o tom skutečnost, že na některé z případů nás upozornili sami naši klienti," uvedla mluvčí. Další napíchnuté bankomaty odhalili pracovníci banky, kteří do nich doplňovali hotovost.

Tiskové oddělení policie nepotvrdilo, že by o pokusech podvodníků s bankomaty České spořitelny vědělo, podle Gajduškové však banka však policii uvědomila a spolupracuje s ní na odhalení pachatelů.

Banka zatím nezaznamenala žádný případ, kdy by na falešnou kartu některého z klientů někdo odčerpal peníze. "Vzhledem k tomu, že probíhá vyšetřování, nemohu jít do podrobností, ale podle našich informací k žádnému poškození klienta nedošlo, jednalo se skutečně pouze o pokusy o podvod," ujistila Gajdušková.

Spořitelna podle mluvčí monitoruje průběžně situaci a zvýšila preventivní kontrolu všech svých bankomatů. Jakoukoli nestandardní situaci u bankomatu lze 24 hodin denně oznámit na bezplatném telefonním čísle 800207207 nebo přímo na policii, informovala Gajdušková.

Podle předsedy bezpečnostního výboru Sdružení pro bankovní karty Tomáše Janota neexistuje pro takový způsob podvodu karta, která by byla bezpečnější než jiné. V tomto konkrétním případě není chyba na straně karty. "To nemá nic spojitého s kartou, jsou to technické prostředky, které jsou nějakým účelovým způsobem na bankomat nainstalovány," vysvětlil.

Ve světě kriminální skupiny podobný způsob pokusů o bankovní podvody poměrně často zkoušejí využít. Podle Tomáše Janota se u nás vyskytuje velmi sporadicky, i když už tuzemské banky podobné případy zaznamenaly. Podvody s platebními kartami při výběrech z bankomatů je stojí ročně miliony korun.

Klasickým případem okradení u bankomatu je vydávání se za pracovníka banky, který jakoby pomáhá lidem s výběrem. Dalším způsobem je takzvaná libanonská smyčka, kdy se na bankomat přidá jednoduché pouzdro se smyčkou, která kartu zachytí.

František Lutonský, Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme