Sporný zákoník práce se vrací zpět k poslancům

Sněmovna na dnes začínající schůzi zřejmě znovu schválí sporný zákoník práce, který odmítl Senát. V dolní komoře totiž mají pohodlnou většinu sociální demokraté a komunisté, kteří normu podporují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Česká televize

Levicové strany tvrdí, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachová nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců.

"Trváme na tom, že přehlasujeme senátní nesouhlas, neboť zákoník práce jako normu, která upravuje nerovný vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, podpoříme," řekl Radiožurnálu předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Kritici z řad pravicových politiků a podnikatelů ale soudí, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů, a ve svém důsledku tak poškodí ty, kteří práci marně shánějí. I proto souhlasí se senátním vetem k této normě opoziční občanští demokraté.

"Považujeme současnou podobu zákoníku práce za normu, která je ve prospěch několika málo odborářských šéfů. To vůbec není pro pracující, ani to není pro řadové odboráře. To byl důvod, proč jsme to zásadně odmítali a zásadně odmítáme dál," uvedl šéf poslanců ODS a stínový ministr financí Vlastimil Tlustý. Zákoník práce odmítají ve sněmovně podpořit i křesťanští demokraté a unionisté.

Kritikům vadí v zákoníku například pasáž, podle níž by kolektivní smlouvu mohla uzavřít i jen největší odborová skupina. Nelíbí se to ani menším odborovým centrálám. Federace strojvůdců kvůli tomu nedávno stávkovala. Českomoravská konfederace odborových svazů zákoník podporuje a premiér Jiří Paroubek této největší odborové organizaci slíbil, že ČSSD se zasadí o schválení normy.

ČSSD a KSČM kodex dolní komoře prosadily již v únoru, Senát ho v březnu odmítl, takže se vrátil poslancům. Dolní komora potřebuje k přehlasování Senátu aspoň 101 hlasů, sociální demokraté a komunisté jich mají dohromady 111.

Pokud sněmovna Senát přehlasuje, posoudí zákoník prezident Václav Klaus. Také on ho může vetovat a rovněž k jeho přehlasování by sněmovna potřebovala nejméně 101 hlasů. Předpokládá se, že o případném prezidentském vetu by dolní komora hlasovala koncem května, tedy těsně před volbami.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme