Sport shání peníze. Na mušce má loterie

Český sport čekají velké změny. Měl by být bohatší než v minulosti. A to i přesto, že neutrpí už tak zhuntovaný státní rozpočet. Novela ministerstva školství by měly zasáhnout loterijní společnosti. Ty, pokud návrhy dojdou až k legislativním úpravám, už nebudou moci netransparentně rozdělovat finance na veřejně-prospěšné účely jako dnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbal

Fotbal | Foto: Fotobanka PhotoRack

Češi se rádi opájejí sportovními úspěchy. Už méně ale na ně přispívají. Dubnová analýza ministerstva školství vytvořená ve spolupráci s Českým olympijským výborem mluvila jasnou řečí. "Sport je jednoznačně plátcem do veřejného rozpočtu," hřímal tehdy na tiskové konferenci novináře místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. A odstupující ministr školství Ondřej Liška tehdy slíbil, že se i jako řadový poslanec bude snažit o nápravu.

Podporu navíc sportovci našli i u nové ministryně - Miroslavy Kopicové. Ta sice podle informací Českého rozhlasu nepřislíbila sportu pro příští rok více peněz ze státního rozpočtu - než je letošních 1,9 miliardy - ve čtvrtek na tiskové konferenci ale podpoří hledání v jiných zdrojích.

Český rozhlas má k dispozici důležitou část návrhu, která se dotýká loterijních a sázkových společností. Ty dnes povinně odvádí část svého výtěžku na veřejně prospěšné účely v oblasti sportu, kultury nebo sociálních, zdravotních a ekologických projektů.

Loni bylo takto přerozděleno 3,6 miliardy korun. Zhruba padesát procent pak putovalo na sportovní účely. Ne vždy ale končí na správných místech. Netransparentnímu rozdělování je ale zdá se konec. Do budoucna by hazardní společnosti odváděly tyto peníze buď na ministerstvo nebo do speciálního fondu.

Kam míří veřejně prospěšné dotace?

Zjistit co všechno se dá v Česku označit za veřejně prospěšné dotace není lehké. Český rozhlas oslovil hned několik velkých firem s žádostí o seznam obdarovaných. Neúspěšně. Důvod? Údajně obchodní tajemství.

I ministerstvo financí s vydáním dokumentů váhalo. Nakonec však přeci jen poskytlo úplný seznam všech 141 společností i jejich dotací. Čtyřiatřicetistránkový dokument popsaný drobným písmem skýtá nejeden podivný subjekt. O transparentnosti nemůže být ani řeč.

A kontrola chybí, což potvrzuje ředitelka odboru loterijních her na ministerstvu financí Miluška Vrlová. "Ministerstvo zná pouze subjekt, který prostředky poskytuje a subjekt, který ho přijímá. Nemá už potom možnost kontrolovat příjemce, jakým způsobem prostředky užil," upřesnila.

Problematické dotace se dají shrnout do dvou základních skupin. V té první jsou dotace, které jsou zaměnitelné s marketingovou činností společností. Tak například společnost Fortuna je generálním partnerem fotbalové Sparty. Letenskému týmu, jehož hráči mají logo sázkové společnosti i na dresech, a Sdružení fotbalového klubu AC Sparta Praha pak z charitativních dotací odvedla za minulý rok více než 35 miliónů korun.

Přehled užití prostředků na VPÚ za rok 2008 - součty za účely | Foto: Ministerstvo financí ČR

Na Letné toto podivné spojení ovšem odmítli komentovat. "Nemůžu komentovat veškeré záležitosti vycházející ze smlouvy AC sparta a Fortunou, neboť se jedná obchodní tajemství," řekl tiskový mluvčí Ondřej Kasík.

Sdílnější nebyli ani ve Fortuně. Její mluvčí Pavel Šrain nejprve přislíbil rozhovor. Po zaslání dotazů ale změnil názor a odpověděl pouze po e-mailu. "Témata tohoto charakteru řešíme prostřednictvím asociace provozovatelů kursových sázek. Obraťte se, prosím, na pana Marka Hermana, výkonného ředitele asociace," napsal Pavel Šrain.

Asociace provozovatelů kursových sázek se jakémukoliv nařčení brání. A to i u zmíněné Sparty. "Informaci, kterou mám a kterou vím stoprocentně z ní, že nejprve bylo nastaveno generální partnerství mezi Fortunou a Spartou. To trvalo několik let. Až potom se dávaly peníze na mládež. Podle mě to má logiku," tvrdí ředitel asociace Marek Herman.

Možné nekalé praktiky, pochopitelně pouze u konkurence, připouští i on. "Mohou si to dovolit firmy, kde jsou tři zaměstnanci, mají sídlo někde v Horní Dolní nebo na Panenských ostrovech," řekl.

Poukazuje tak na druhý a snad ještě větší problém. Tím jsou neprůhlední obdarovaní. Sázková společnost Synot Tip a kasina Happy day Antonína Šimka, podnikatele s úzkými vazbami na politiky, vyřešily odvody po svém. Lidé napojení na jejich firmy založili vlastní nadace. A zákon je zase o kousek kratší.

Země Evropské unie - porovnání veřejných výdajů na sport na jednoho obyvatele | Foto: Ministerstvo školství, mládeže a...

Podivní příjemci se ale objevují i u konkurence. Valašská firma Bonver Win našla hned několik takových. 37 miliónů tak například získalo v lednu založené občanské sdružení s názvem Sdružení přátel motorismu. O jeho aktivitách ovšem dodnes ve veřejných zdrojích nejsou sebemenší zmínky a o jeho existenci neví nic ani v Autoklubu České republiky.

Český rozhlas se pokoušel na šťastného příjemce dotace zeptat zástupců Bonver Winu. Odpověď však do vysílání tohoto pořadu nezískal. Nejasnosti tak zatím panují i kolem dalších podivných společností, kterých je Bonver Win mecenášem - jedenáctimiliónového Institutu vytrvalostních sportů nebo deseti milióny obdařené firmy SBM Europe. Její majitel italského původu se přitom věnují pouze obchodu s nemovitostmi, čemuž přizpůsobil i sídlo - Britské Panenské ostrovy.

Kolik podobných dotací skrývají materiály ministerstva financí? Místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval odhadl jejich výši v e-mailové korespondenci. "Obávám se, že zneužitých dotací může být i více než polovina. Pokud se jeho odhad blíží pravdě, ztratí se z peněz na veřejně prospěšné účely téměř dvě miliardy korun.

Ondřej Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme