Sport v krizi. Hašek skládá tým lobbistů

Český sport se ocitl ve velké finanční krizi. Chybí peníze od státu i loterijní společnosti Sazka. A nejlíp to vědí šéfové sportovních svazů. Předseda toho největšího, tedy fotbalového, Ivan Hašek se rozhodl jednat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér české fotbalové reprezentace Ivan Hašek

Trenér české fotbalové reprezentace Ivan Hašek | Foto: Tomáš Adamec

Chystá se sestavit skupinu vlivných osobností českého sportu, která by jednala o podpoře napříč politickým spektrem. Českému rozhlasu tuto aktivitu Ivana Haška potvrdil mluvčí fotbalového svazu Petr Svěcený: "Já bych neřekl, že je úplně iniciátorem, nicméně vyvíjí se určitá aktivita, která by měla směřovat k daleko vyšší podpoře státu směrem ke sportu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Suchan popisuje finanční krizi ve sportu a snahu složit tým lobistů

A kdo by měl být v elitní skupině, která by měla vylobbovat pro sport lepší podmínky v následujících letech? Podle informací Českého rozhlasu by neměli chybět předseda Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král, vlivný advokát s vazbami na sociální demokracii Miroslav Jansta, který v současné době vede basketbalový svaz, šéf ragbyové unie a bývalý eurokomisař Pavel Telička nebo tenisový boss Ivo Kaderka, který v minulosti působil na ministerstvu školství.

Mlhavé obrysy

Podle předsedy basketbalového svazu Miroslava Jansty však ještě konkrétní obrysy spolupráce nejsou nastaveny: "Já jsem o tom s Ivanem mluvil už někdy v září, říjnu. A teď je na něm, aby nás nějakým způsobem svolal dohromady. A já jsem připraven s nějakými náměty, které mám promyšlené, do toho jít. Nejdříve se samozřejmě musíme sejít a dohodnout se na postupu a pak vytvořit určitý tlak na to věcné a rychlé řešení."

Četnější kontakty se všemi jmenovanými v posledních týdnech potvrdil i šéf hokejového svazu Tomáš Král. Vzájemné spolupráci navíc nahrává i fakt, že se většina z nich zná ještě z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

"My jsme ještě navíc všichni spolužáci, s Pavlem jsme byli stejný ročník, Míra chodil o rok výš, takže my se známe všichni dobře. Ivan chodil taky s námi, ten tam tolik nechodil. Já jsem tam také tolik nechodil, ale prostě jsme ve stejné době byli na té škole, takže to celkem takové vtipné. Určitě každý z nás se snaží využít vztahů, nebo možností, které jsou. Myslím, že cesta se najde."

Mluvčím českého sportu by logicky měl být Český svaz tělesné výchovy. Špatná finanční situace ale prý přiměla sportovní generalitu jednat.

"Teď nastala konkrétní vyhrocená situace spojená se Sazkou, dále obecná celospolečenská objednávka na to. A hlavně ti, kteří vyjednávali, tak vyjednávali deset, patnáct let a nevyjednali nic. Ti vlastně přivedli to do tohoto stavu, ve kterém to je," vysvětluje Jansta.

Čekání na novou vládu

Situaci ale stěžuje současná úřednická vláda Jana Fischera. Ta v krátkém období do voleb nebude pravděpodobně schopna nastavení nových pravidel financování sportu řešit. Jednání by se proto měla ubírat především k politickým stranám, které by mohly usednout ve vládě po květnových parlamentních volbách.

"Myslím, že by obě velké strany měly odhodit řevnivost a říci si, tak my musíme sport nějakým podpořit. A nějak vytvořit podmínky, abychom za dalších deset let neříkali, ano, byl to průšvih a je to daleko horší. Myslím, že ať vyhraje pravá či levá strana, měly by se v tomto celospolečenském zájmu shodnout."

Přehrát

00:00 / 00:00

S Ivanem Haškem hovořil o financování sportu Jan Bumba v Ozvěnách dne

A co by měla nově utvořená koalice vyjednat. Problémů je hned několik. Začít by se podle oslovených funkcionářů mělo u financování Sazka arény. Ta je financována z výtěžku Sazky a sportovním svazům se tak nedostává peněz na vlastní činnost.

"Myslím, že je nezbytné, aby se otázka financování vyřešila za pomocu státu, města. A musí jít stranou věci osobního rázu. To znamená stát na jedné straně a Sazka, akciová společnost musí najít společnou řeč. To vidím jako úplně základní věc," říká šéf hokejového svazu Tomáš Král.

Peníze z loterií a her

Důležitou roli by ale měly svazy sehrát i při tvorbě nového loterijního zákona. Jak v minulosti Český rozhlas upozornil, velká část z výtěžků hazardních společností, které mají putovat na sport, končí u podivných sdružení a firem. Podle Jansty i tady musí dojít k rychlé změně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O financování sportu mluvil i v Ozvěnách dne i Jan Kocourek, náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy

"Určitě by měli poslanci dát v legislativě takové změny, aby peníze z loterií a sázkových kanceláří šly do oddílů a sportovních zařízení, které opravdu fungují a vyvíjejí činnost. A ne, aby to šlo do nějakých sdružení založených ad hoc."

Myšlenky sportovních bossů ale míří ještě dál, jak potvrzuje mluvčí fotbalového svazu Petr Svěcený: "Co se týče ideálního stavu - a teď mluvím idealisticky a nadneseně - by sport mohl vzhledem ke svému významu ve společnosti- by mohl mít své ministerstvo. Ministerstvo sportu - to by asi byla ideální varianta."

Velká diskuze by proto měla nastat i o budoucnosti ČSTV. Svazy by se podle Jansty měly dohodnout, kdo bude do budoucna lídrem českého sportu: "Je to něco, co vlastně to přivedlo k tomu, že máme halu, nemáme peníze, hala krachuje - pořád se to řeší vytloukáním klínu klínem. To se musí najít něco systémového. Já bych se přimlouval, že olympijský výbor jako vrcholný orgán reprezentace asi by měl mít větší sílu, protože ČSTV nedokázalo tu sílu za posledních dvacet let."

A jak se na tyto aktivity tváří politici. Podle všech oslovených funkcionářů je zde konečně důraz na změnu. První výsledky by měly prý vidět už na začátku příštího roku.

Změny nutností

Šéfové sportovních svazů nechtějí jen přihlížet - a rádi by v politických kruzích prosadili zásadní změny v podpoře sportu. Bez nich to dál nepůjde, řekl krátce před poledními Ozvěnami dne Ivan Hašek, předseda Českomoravského fotbalového svazu.

"Vláda by měla s představiteli nejsilnějších svazů dát návrh, jak dál financovat sport," řekl Hašek. Dovedl by si představit ministerstvo sportu, nebo alespoň kolonku pro sport ve státním rozpočtu. Snahy sportovních svazů by v tuto chvíli měl podle Haška koordinovat ČSTV.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Kejval a Lenka Zlámalová diskutovali o financování sportu v pořadu Radiofórum

Jan Kocourek, náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy v Ozvěnách dne připomněl, že ministerstvo ve spolupráci s Českým olympijským výborem vypracovalo analýzu financování sportu v České republice a pracovní verzi koncepce podpory sportu. Z obou materiálů vyplývá, že sport je podfinancován.

Podle Kocourka by k financování mohla sloužit i oblast loterií a hazardu. "To znamená, že by byl sjednocen odvod z výtěžku jednotlivých sázkových a loterijních společností."

Záměr má podporu ČOV

Záměr šéfů sportovních svazů podporuje také Český olympijský výbor. Podle jeho místopředsedy Jiřího Kejvala je současná finanční situace ve sportu neúnosná.

Méně než Česká republika, respektive český stát, sport v rámci EU podporuje jen Malta a Bulharsko. "To je určitě pozice, která neodpovídá tradicím a významu sportu v České republice," upozornil Kejval v úterním Radiofóru.

Analytička Lidových novin Lenka Zlámalová naproti tomu namítá, že jsou výdaje zbytné a výdaje nezbytné. "A myslím, že vyšší výdaje na sport v téhle chvíli jednoznačně patří do kategorie výdajů zbytných." Jedinou oblastí, kde má podle ní smysl uvažovat o relativně silné podpoře státu, jsou sportovní oddíly pro děti.

Milan Kopp, Ondřej Suchan, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme