Sportovci by měli v příštím roce dostat ze státního rozpočtu 6 miliard korun

Český sport se těší na větší příjmy ze státního rozpočtu. Stát by je měl sportu posílat hlavně díky příjmům z hazardu. A sportovci také slibují, že je budou rozdělovat jinak, aby se dostalo i na nejmenší kluby ve všech obcích. Vypadá to, že se všechny strany dohodly tak, aby to všem vyhovovalo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Jansta oznámil konec svého působení v basketbalovém Nymburce.

Miroslav Jansta oznámil konec svého působení v basketbalovém Nymburce. | Foto: Filip Jandourek

„Společný návrh rozpočtu na rok 2017 je 6 miliard. Je to navýšení o 1,7 miliardy z původně plánovaného rozpočtu,“ slibuje ministr financí Andrej Babiš (ANO), že sportu v příštím roce přidá.

Předseda České unie sportu Miroslav Jansta, který dlouhodobě lobbuje nejen za vyšší příjmy, to vítá. „Ale 6 miliard je málo. Je to o tom, aby se systém stabilizoval a nepropadal se. Potřebujeme, aby to postupně narůstalo, aby se český národ stal zase národem sportu, jako to bývalo v minulosti,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Finanční výhled českých sportovců pro následující roky přiblížil reportér ČRo Tomáš Kohout

K tomu má pomoci postupné navyšování tak, aby v roce 2020 dosahovaly příjmy sportu kolem 12 miliard korun a byly srovnatelné s rozpočtem na kulturu.

Zároveň se upraví přerozdělování státních peněz sportovním organizacím. „Nejpozději do konce června chceme nastavit financování českého sportu v tříletých dotačních programech, abychom v předvídatelném čase věděli, jakým způsobem bude český sport podporován,“ říká ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová z ČSSD.

Její spolustraník Miroslav Jansta si představuje, že by více peněz, ideálně polovinu, dostaly přímo samotné jednotlivé kluby.

„Minimálně 50 pro svazy na zabezpečení vlastního chodu a na reprezentaci, výchovu špičkových trenérů a výchovu špičkové mládeže, takzvaná SCMka (Sportovní centra mládeže, pozn. red.). Potom by mělo vše chodit dolů do klubů, aby se to neztrácelo,“ říká Miroslav Jansta, mimo jiné šéf nymburského basketbalu.

Ale velké kluby prý nebudou ve výhodě, těm malým mají při žádostech a například v požadovaném účetnictví dál pomáhat servisní centra České unie sportu. Zajímavý je i zdroj peněz pro financování sportu. V roce 2020 až 100 procent povinných odvodů z hazardu.

Tomáš Kohout, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme