Sportovní centrum Nymburk: zašlá sláva ČSTV

Sportovní centrum oficiálně nazývané Dům Služeb ČSTV v Nymburce vzniklo v roce 1953 jako špičkový areál pro přípravu vrcholových sportovců Československa. Kdysi tu pracovalo kolem dvou set lidí, dnes areál zaměstnává čtvrtinu původního počtu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sportovní centrum Nymburk, dorostenci trénují na umělém trávníku.

Sportovní centrum Nymburk, dorostenci trénují na umělém trávníku. | Foto: Filip Jandourek

Centrum leží v parku na břehu Labe a tvoří jej čtyři desítky sportovišť včetně krytých hal, bazénu, loděnice a běžeckého tunelu (plánek). Součástí areálu je i kino, kde už se ale dávno nepromítá.

Jezdili tam trénovat olympionici, národní reprezentace, mistři světa. Ještě před pár lety se Sportovní centrum v Nymburce jenom hemžilo známými jmény, dnes po nich zůstaly jen fotografie.

Kvůli zadlužené Sazce nejdou do sportu peníze a na sportovních areálech je to poznat. Kritik současného vedení ČSTV Ivo Kaderka dokonce tvrdí, že v Nymburce se už jen čeká, až praskne nějaká trubka a celé se to zatopí. Co je na tom pravdy?

Přehrát

00:00 / 00:00

RRž před Zblízka.mp3

Příjezdová cesta mezi vzrostlými stromy připomíná vjezd do lázeňského areálu z minulého století. Po levé ruce za rezavým plotem se rozkládá travnatý plácek.

„To je oštěpařský stadion, kde trénoval Jan Železný," ukazuje rukou fotbalista Radek Bejbl, jeden z opravdových znalců areálu. Jeho rodiče tu pracovali, Bejbl tu od svých deseti let bydlel a jako kluk prošmejdil kdejaký kout. Může tedy srovnávat, jak to tu vypadalo dřív a jak dneska. Rovnou míří na hřiště, kde kdysi hrávali legendy.

Pěstitelé chmelu v tělocvičně

„Dřív tu byla tráva, teď ale investovali a je tady solidní umělý trávník. Tady jsem viděl tréninky ligových mužstev, nároďáku …" Jenže fotbalovou reprezentaci tady neviděl nikdo už dávno. Dvojlůžkové pokoje dvakrát tři metry s výhledem přes rezavý balkon by asi profesionálové neskousli. Solidní zázemí pro vrcholové sportovce vypadá jinak.

„Kdo má pár korun navíc, jede za hranice. Zaplatí víc, ale dostanou lepší podmínky," říká Bejbl a každou chvíli zdraví staré známé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zblízka-ČSTV-Nymburk

Problémy areálu velmi dobře zná i jeho šéf Kamil Kleník. Podle něj sem jezdí vrcholoví basketbalisté, házenkáři a někteří atleti. Jinak pouze mládežnické oddíly a třeba gymnastickou tělocvičnu si tento týden pronajali na kongres pěstitelé chmelu.

Socialistický duch přežívá

„Zahraniční sportovní centra podobného charakteru přeci jenom ještě za mnohdy nižší ceny nabízejí lepší standart," říká Kleník. Podařilo se mu alespoň opravit několik pokojů ve třetím patře, jenže víc peněz nemá. A to přesto, že areál vydělává kolem tří milionů korun ročně.

Zisk totiž stahuje ČSTV a na investice zpátky nedává.

A že peníze chybí, to vidí i Miroslav Mňuk, který sem jezdí trénovat žáky Slovanu Kunratic. Kluci nafukují míče a trenér se rozhlíží po vestibulu.

„Tohle jsme si vybrali, že je tu všechno pohromadě, ale je tady cítit ten socialistický duch. Ale pokud dostaneme stejnou cenu, tak jsem přijedeme znova. Jestli to ale bude ještě patřit ČSTV. "


Sportovní centrum v Nymburce zatím určitě není na pokraji zkázy, jak někteří kritici ČSTV tvrdí. Všechna sportoviště jsou funkční. Na druhou stranu zázemí, jako je třeba ubytování, je hluboko pod úrovní a tak je zřejmé, že funkcionáře zlepšení tréninkových podmínek příliš nezajímá.

Ľubomír Smatana, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme