Spory kolem čtyř reformních zdravotnických zákonů trvají

Ani téměř pětihodinová schůzka na ministerstvu zdravotnictví neukončila spor vládních stran o reformách ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Kvůli výhradám lidovců a zelených musela vláda ve středu přerušit jejich projednávání. Sporná témata nyní musí probrat předsedové vládních stran.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Julínek

Tomáš Julínek | Zdroj: ČTK

Julínek v kabinetu předložil čtyři normy: zákon o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění. Sám ministr se dnešní schůzky, kterou svolal, nezúčastnil, zastupovali ho jeho tři náměstci.

Podle ministryně pro lidská práva a menšiny Džamily Stehlíkové to na důležitosti jednání neubralo. "Nešlo tady o to mluvit konkrétně s ministrem, šlo o to dostat naše připomínky do znění zákonů, takže z tohoto hlediska se domnívám, že to nijakým způsobem tomu jednání neuškodilo," řekla Stehlíková.

Otevřené ale stále zůstává téma úhradových standardů, které se tak, jak je navrhuje ministerstvo zdravotnictví, nelíbí KDU-ČSL ani Straně zelených. Náměstek ministra Julínka Marek Šnajdr k tomu řekl, že v tomto tématu nemají strany věcný rozpor, jde podle něj pouze o to najít vhodné formulace.

Podle poslance KDU-ČSL Jiřího Carbola ale není možné na stávající znění novely o zdravotním pojištění kývnout. "Jestliže chceme stanovit standard a nadstandard, musí to být jasné. My ten paragraf tak, jak je dneska, nemůžeme přijmout, protože je velmi gumový a hrozí zneužití jak zdravotnickými zařízeními, tak zdravotními pojišťovnami," uvedl Carbol.

Lidovci mají nadále také problém s normou o specifických zdravotních službách, která upravuje mimo jiné potraty. KDU-ČSL, kterou na schůzce zastupoval i velký kritik Julínkových reforem Ludvík Hovorka, vadilo hlavně to, že by v Česku mohly umělé přerušení těhotenství podstoupit cizinky.

Zástupci lidovců, zelených a ministerstva zdravotnictví se naopak shodli na očkování. Zelení původně chtěli, aby jeho bezplatnost garantoval stát tím, že ho bude platit ze státního rozpočtu namísto ze zdravotního pojištění. Nakonec ale kývli na to, že výměnou za financování pojišťovnami bude zdarma také očkování proti chřipce.

Kdy budou šéfové koaličních stran o zbývajících sporných bodech diskutovat, není zatím jasné. Šnajdr nicméně odhadl, že by to mohlo být před středečním zasedání vlády.

Martin Hromádka, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme