Spory kolem unijní smlouvy o rozpočtech není třeba moc prožívat, řekl Nečas

Premiér Petr Nečas vysvětloval svým vládním kolegům, proč se v pondělí nepřipojil k nové unijní smlouvě o fiskální odpovědnosti. Podle něj se dění kolem ratifikace nové smlouvy zbytečně výrazně prožívá. Postoj Česka vyvolal mezi premiérem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem spor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas po jednání Evropské rady | Zdroj: Reuters

Situaci kolem odmítnutí evropské smlouvy o rozpočtové odpovědnosti není podle Nečase potřeba vnímat jako zlomový okamžik. „Neměli bychom tento okamžik příliš prožívat,“ uvedl premiér.

Je také přesvědčen, že některé země na počátku března nakonec smlouvu nepodepíšou, přestože to v pondělí slíbily.

„Ten proces může být ještě velmi zajímavý, možná budeme překvapeni, které země na začátku března ještě nepodepíší tuto smlouvu, jak budou probíhat ratifikační procesy a podobně,“ míní Nečas.

Schwarzenberg: Dokud můžu protestovat proti izolaci Česka, z vlády neodejdu

Číst článek

Česko bylo spolu s Británií jedinou zemí, která se k dohodě nepřipojila. Postoj se v Unii setkal s nepochopením a kritizují jej vládní TOP 09 i opoziční ČSSD. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga český postoj nikdo nechápe a Nečas prý poškodil zájmy Česka. Rozhodnutí naopak pochválil prezident Klaus.

Václava Marešová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme