Spory Němečka a Babiše se propírají ve sněmovně, řešit je bude koalice

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD se ostře ohradil proti informacím v dnešní MF Dnes, kterou vlastní jeho vládní kolega, ministr financí a lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Podle Němečka jsou informace v článku o léčbě diabetiků kmenovými buňkami lživé a mají za cíl ho poškodit. Přestřelka obou ministrů zaujala sněmovní opozici a vstoupil do ní už také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatopluk Němeček a Andrej Babiš | Foto: Český rozhlas

Mladá fronta DNES ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka kritizovala za to, že jeho resort údajně prosazoval léčbu diabetiků kmenovými buňkami. Němeček to popřel, situaci vysvětloval a na dotaz, jestli za tím vidí útok hnutí ANO, řekl, že o tom nebude spekulovat. Nicméně si myslí, že jde o pokus poškodit ČSSD.

„Musím říct, že jsem se dozvěděl v Mladé frontě DNES, že chci být ‘zlý muž‘ sociální demokracie, dozvěděl jsem se tam, že mám blízko k hejtmanům a že z Ostravy je blízko k hejtmanovi Haškovi. Já myslím, že je evidentní, o co tady jde. V rámci tohoto komentáře je zjevné, že jde o snahu rozeštvávat sociální demokracii a líčit sociální demokracii jako rozhádanou stranu,“ reagoval na článek Němeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Němeček se ohradil proti informacím v MFD o léčbě kmenovými buňkami. Jeho spor s ANO přiblížila ze sněmovny Věra Masopustová

Ministr Andrej Babiš je na jednání ministrů financí v Bruselu, a tak na Němečkova slova reagoval na sociální síti Twitter. Němečkovi doporučil nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu. Kritizoval ho také za údajně nevýhodné nákupy v ostravské fakultní nemocnici v době, kdy ji Němeček vedl.

Hnutí ANO následně svolalo tiskovou konferenci, na které jeho zástupci uvedli, že se podle nich při prosazování léčby kmenovými buňkami mohlo jednat o 'velký tunel' a že ministr od nepovolené léčby ustoupil až poté, co na to ANO upozornilo.

Šéf poslanců hnutí Jaroslav Faltýnek také řekl, že pokud se údajný tunel prokáže, měl by Němeček na svůj post rezignovat.

Přestřelku mezi ministry Němečkem a Babišem zřejmě způsobil článek na serveru iDNES.cz, který se za něj vpodvečer omluvil. Podle svého tvrzení převzal článek z tištěné verze Mladé fronty Dnes neúplný.

„Pan Babiš se vyjádřil na svých sociálních sítích nějakým způsobem k panu ministrovi Němečkovi, ale pokud by se potvrdily tyto záležitosti, o kterých tady hovoříme a informujeme, a část z nich potvrzena je, tak se domníváme, že by neměl v této pozici dále působit,“ řekl na adresu ministra zdravotnictví Faltýnek.

Celý spor, který se do té doby odehrával v tiskovém centru a na sociálních sítích, následně opozice přesunula do jednacího sálu sněmovny. Mimo ostré kritiky na adresu vlády i obou ministrů si také vynutila reakci premiéra Sobotky. Podle toho bude spor řešit nejen koaliční rada, ale i on osobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výhrady vůči ministru zdravotnictví zopakoval šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, oponoval mu Jan Chvojka, místopředseda klubu ČSSD

„Já ten spor pokládám za nevhodný. Pokud se kdokoli dopouští jakéhokoli obvinění, tak by to měl doložit, nebo by se měl omluvit. Chci se sejít a sejdu se s ministrem zdravotnictví, sejdu se s ministrem financí a bude mě tato věc zajímat,“ řekl Sobotka.

„Za panem Němečkem stojíme,“ reagoval v podvečer ve vysílání Radiožurnálu místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

TOP 09 i přes premiérovo ujištění přišla s tím, že zvažuje žádost o svolání mimořádné schůze, na které by se tento spor projednal. Nebo, a to je podle ní pravděpodobnější, vyvolá hlasování o nedůvěře vládě.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme