Spory o děti v mezinárodních manželství by se měl zabývat specializovaný senát

Soudy, které řeší spory o děti v mezinárodních manželstvích, by měly být rychlejší. Požaduje to ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. U Městského soudu v Brně chce proto zřídit specializovaný senát, který by se zabýval jen těmito případy. Podobný senát by byl i u brněnského Krajského soudu, který by řešil případná odvolání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Nejvyšší soud

Sára Barao nebo sourozenci Krajníkovi - to jsou jen některé případy z poslední doby, kdy české soudy musely řešit spory mezinárodních manželství. V obou případech se děti vrátily k otci. Sára do Portugalska, sourozenci do Argentiny.

Pro děti ale tyto spory znamenají velké napětí, a proto je nutné jejich projednávání maximálně zkrátit, řekl Jiří Pospíšil. "Právní úprava nemění filozofii soudního rozhodnutí, ale klade výrazný důraz na rychlé a jasné soudní rozhodnutí v řádech týdnů, nikoliv měsíců či let," upřesnil.

Na Městském a Krajském soudě v Brně by proto byli specializovaní soudci, kteří by právě tyto případy okamžitě dostávali na stůl. Stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová nad tím ale kroutí hlavou. Centrální řešení se jí totiž nezdá nejlepší. "Je to drahé, komplikované, nedostupné pro občany, a tato centrální řešení nebývají zrovna šťastná," vysvětlila.

Vláda by mohla novelu občanského soudního řádu projednat na podzim. Do sněmovny by se pak dostala v první polovině příštího roku.

Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme