Spory o telefonní účty by od příštího roku měly začít řešit soudy

Od příštího roku má na justici přejít rozhodování o nezaplacených fakturách telekomunikačních operátorů. Doposud tyto záležitosti vyřizoval Český telekomunikační úřad. Soudcovská unie se obává přetížení soudů novým typem agendy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

telefonování

telefonování | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Aby mobilní operátor mohl dluh zákazníka vymáhat přes exekutora, potřebuje k tomu v současnosti rozhodnutí telekomunikačního úřadu. Ročně dostává Český telekomunikační úřad přes 120 tisíc takových návrhů a nestíhá je v zákonné lhůtě vyřizovat. Proto je chce přesunout na soudy.

Soudci namítají, že to bude znamenat nárůst práce o 10 procent a povede to k průtahům v ostatních typech řízení. Regulační úřad se ale brání tím, že telekomunikace je jediné odvětví, kde o peněžitých pohledávkách zatím soudy nerozhodují.

„Tyto spory se týkají jen toho, že někdo nezaplatil fakturu a operátor to na něm vymáhá. A řešíme je teď my. ČTÚ je snad jediný regulátor v Evropské unii i v České republice, který podobné spory řeší,“ říká člen rady ČTÚ Ondřej Malý.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematiku vymáhání dluhů za telekomunikační služby se zajímal redaktor Martin Drtina

Soudcovská unie se ale novému typu agendy brání a varuje před skokovým nárůstem žalob. Její prezident Tomáš Lichovník také namítá, že se výrazně zpomalí rozhodování i v ostatních řízeních, protože soudy budou zahlceny. Řízení před soudem má daleko přísnější pravidla než správní řízení.

„Je to vysloveně experiment, který navíc není vůbec zajištěn,“ tvrdí Lichovník.

Z telekomunikačního úřadu se do resortu spravedlnosti přesune 100 tabulkových míst. Tito zaměstnanci mají mít řešení nezaplacených faktur za telefon na starosti, budou to ale jen administrativní pracovníci

Podle viceprezidenta Soudcovské unie Tomáše Novosada ale o pohledávkách za telefon budou stejně muset ve výsledku rozhodovat sami soudci, což zbrzdí projednání ostatních případů.

Martin Drtina, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme