Spory o vypořádání zemědělců míří do Senátu

Tisíce lidí stále nedostaly od zemědělských družstev své majetkové podíly, které jim vznikly z toho, že družstva mnoho let užívala jejich pole, stroje nebo nemovitosti. Urychlit vypořádání by měla podle některých zákonodárců novela transformačního zákona, kterou dnes projedná Senát. Podle mnohých pravicových senátorů ale odporuje ústavnímu pořádku a je nerealizovatelná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

polské zemědělství | Foto: Pavel Novák

Poté, co předlohu, na jejímž základě by bylo možné věřitele zemědělských družstev vypořádat i v naturáliích, schválili poslanci, opozice i řada zemědělců protestuje. Někteří lidé by prý byli de facto okradeni, protože by zpět mohli dostat méně, než do družstev původně vložili. Ze stejných důvodů senátní výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu doporučil předlohu zákona zamítnout.

Také lidovecký senátor Josef Vaculík přiznává, že návrh není dobrý, a proto se jej chce pokusit alespoň změnit. Hodlá dnes navrhnout, aby vypořádání muselo proběhnout výhradně v majetkové rovině. "Novela by měla zaručit vypořádávání především ve struktuře majetku, který družstva vlastní. Družstva, nebo i jiné osoby, které převzaly tu povinnost na sebe, finanční prostředky nemají," řekl Vaculík.

Asociace soukromého zemědělství novelu odmítá. Lidé se bojí, že by dostali takřka bezcenný, nepotřebný majetek. "Je veřejným tajemstvím, že v mnoha družstvech už dneska žádný kloudný majetek k vydávání není. Řada oprávněných osob by se tak stala majiteli nanejvýš rozbitých polních cest, silážních žlabů nebo vydrancovaných teletníků," tvrdí tajemník asociace Jaroslav Šebek.

Problém je podle asociace v tom, že zákon nestanovil sankce pro družstva, která svoji povinnost ve stanovené době nesplní. Zemědělský svaz naopak soudí, že novela je šancí, jak transformaci rychle uzavřít. Svaz ale přiznává, že lidé celé podíly pravděpodobně nedostanou. Družstva takový majetek nemají.

Blanka Černá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme