Chorvatsko 0:0 Brazílie

Spory o způsob výběru kandidátů do Rady ČT neutichají

Předseda ODS Václav Klaus na situaci okolo volby kandidátů do Rady ČT reagoval vyjádřením, že má obavy před "rozvratnými silami". Ty, kteří kritizovali způsob volby, přitom obvinil z mocenských zájmů. Někteří zákonodárci naopak trvají na tom, aby se volba užšího výběru uchazečů o členství v radě opakovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Václava Klause právě "ony síly" chtěly, aby kandidáty do rady nenavrhovali zákonodárci, ale různé spolky, kluby a občanská sdružení.

Pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál šéf ODS uvedl, že jeho strana původně chtěla, aby kandidáty do Rady ČT mohli navrhovat jednotliví občané. Tento požadavek nebyl splněn, ODS tedy nenavrhla do rady žádného kandidáta.

Jak Václav Klaus dále řekl, ODS nechce mít vysílání České televize ve svých rukách. Ohrazuje se ale proti tomu, že si "někdo bere televizi jako záminku k vyvolávání neklidu a k uspokojování svých politických zájmů."

Na opakování výběru kandidátů do Rady ČT trvá například členka volebního výboru Vlasta Parkanová z KDU-ČSL. Jak řekla Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, v materiálech kandidátů našla další nesrovnalosti. Nechce sice předjímat další postup svých kolegů, ale sama má na věc jasný názor. Volba by proto podle ní měla proběhnout znovu.

V souvislosti s kritizovaným výběrem členů Rady České televize obdrží Ústavní soud zřejmě tři skupiny stížností a návrhů. Informovala o tom právnička Irena Lazurová, podle níž stížnosti pravděpodobně podají někteří čtyřkoaliční poslanci a senátoři a také neúspěšní kandidáti do rady.

Skupina senátorů by podle Lazurové měla podat Ústavnímu soudu návrh na zrušení paragrafu jednacího řádu Poslanecké sněmovny, na jehož základě vznikl volební výbor sněmovny. Právnička Dagmar Burešová upřesnila, že jeho existence je v rozporu s Listinou základních práv a svobod a mezinárodními úmluvami.

Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý uvedl, že příslušný paragraf o volebním výboru, který zabezpečuje výběr 45 kandidátů do rady, ODS při konečném hlasování nepodpořila. Z počítačového záznamu hlasování je podle něj zřejmé, že konečnou podobu příslušného volebního paragrafu odhlasovali společně poslanci KDU-ČSL, ČSSD, KSČM a Unie svobody. "Žádný hlas nebyl z ODS. Tento dodatek považujeme za nezbytný, aby bylo zřejmé, kdo kolem této kampaně hraje jaké hry," podotkl Tlustý.

Volba Rady ČT byla odložena ze středy na pátek, aby volební výbor sněmovny mohl znovu prověřit formální náležitosti nominovaných. Z formálních důvodů totiž v úterý poslanci z nominací vyřadili redaktora předlistopadové televize Miroslava Fořta.

Milan Kopp, Milada Richterová, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme