Spory uvnitř KDU-ČSL se znovu vyostřily

Část lidovců žádá, aby Jiří Čunek opustil i místo šéfa KDU-ČSL. Odcházející vicepremiér, ale chce v čele strany zůstat. Lidovcům zaslal otevřený dopis. Píše v něm, že ho mrzí tlak na jeho odchod z čela strany, ale přesto hodlá dál prosazovat program, se kterým byl loni v prosinci do předsednické funkce zvolen. ČSSD vnímá situaci kolem Čunka jako hlubokou vládní krizi a její grémium navrhne širšímu vedení strany, aby sociální demokracie iniciovala v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře koaliční vládě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Čunek

Jiří Čunek | Zdroj: ČTK

Jak v České televizi řekl lidovecký místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Kasal, byl by rád, kdyby Čunek po zralé úvaze odstoupil sám: " A umožnil tak nástupci nebo dočasnému správci lidové strany, aby ji převzal nerozpolcenou. Náš problém je, zajistit, aby vedení KDU-ČSL bylo co možná nejlepší. Já nevím, co by jako protihodnotu mohl Jiří Čunek v tuto chvíli mohl nabídnout."

Z funkce místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj se rozhodl Jiří Čunek odejít poté, co se znovu otevírá jeho údajná korupční kauza, aby nebyl obviňován z ovlivňování vyšetřování.

Lidovci teď budou muset najít nástupce do čela ministerstva pro místní rozvoj. Oficiálně chtějí o věci mluvit v úterý až se sejde nejširší vedení strany. Spekuluje se ale o tom, že by se do čela resortu mohl postavit místopředseda KDU-ČSL Roman Línek, lidovecký europoslanec Jan Březina, členové strany nevylučují ale ani někoho z regionálních politiků.

Vedení Lidového domu pro hlasování o nedůvěře vládě

ČSSD vnímá situaci kolem Čunka jako hlubokou vládní krizi a její grémium navrhne širšímu vedení sociální demokracie, aby strana iniciovala v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře koaliční vládě.

Podle občanského demokrata Oldřicha Vojíře, je to přehnaný krok: "Vzhledem k tomu, že se situace řeší, tak je to přehnaný krok. Nikdo nemůže vzít opozici právo takovýto krok vyvolat, bohužel, to opět bude zdržení práce jak vlády, tak parlamentu. Ten proces má své konsekvence, a to má své dopady nejen politické, ale například i ekonomické."

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme