Spory v jihlavské nemocnici už ohrožují pacienty

Spory mezi vedením jihlavské nemocnice a lékaři se začínají dotýkat i pacientů. Ani po dalších jednáních totiž nedošlo k dohodě o výši platů zdravotníků a trvá i nadále směnný provoz. Pacienti se z nemocnice vracejí bez ošetření a bylo omezeno i množství operací. Situace je natolik vážná, že se jí bude ve čtvrtek zabývat ministerstvo zdravotnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice

Praktičtí lékaři již neví, co se svými pacienty, kteří se vracejí z nemocnice bez ošetření. Podle jednoho z nich Jiřího Havránka jim třísměnný provoz přináší značné problémy. "Samozřejmě to oddaluje vyšetření našich pacientů, odsouvá se operativa. V tomto směru se jich to dotýká zcela konkrétně," říká lékař.

Vyřesit spory by měla vedle ministerstva zdravotnictví pomoci také speciální devítičlenná komise, která má v nemocnici fungovat jako poradní orgán. Tři členy navrhne ředitelství nemocnice, po jednom členu budou zastoupeny všechny odborové organizace a komisi doplní tři nezávislé osobnosti z řad lékařů.

"Snažíme se vytvořit orgán, který by personální politiku řešil, a případné rozvazování pracovních poměrů, kteří byli na jedné nebo druhé straně tábora, aby tato komise také řešila," řekl Radiožurnálu předseda jihlavského lékařského odborového klubu Vít Bárta. Druhým okruhem otázek, kterými se má komise zabývat, je podle něj kolik lékařů je ve službě potřeba a jakým způsobem mají být organizováni.

Osmdesát ze 130 lékařů jihlavské nemocnice vyhlásilo stávkovou pohotovost koncem února. Ředitel se totiž s nimi nedohodl na odměňování za přesčasové hodiny a služby navíc a zavedl směny. Směnný provoz znamená podle nich omezení počtu operačních týmů a sníženou kvalitu péče. Žádají proto okamžité zrušení směnného provozu a odvolání ředitele Dušana Hubače.

"Je tam problém v jeho osobě. On coby bývalý důstojník armády není prostě vyhovující osoba jak po stránce odborné, tak po stránce komunikační," uvedl Bárta.

Martin Hromádka, Věra Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme