Spory v pražské Židovské obci pokračují

Předseda pražské Židovské obce Tomáš Jelínek dostal v korespondenčním hlasování důvěru většiny hlasujících členů. Přesto spor v této komunitě zdaleka nekončí. Obec teď má totiž předsedy dva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Jelínek (vlevo)

Tomáš Jelínek (vlevo) | Foto: Martin Štěrba

Část obce na zasedání před deseti dny Jelínka z funkce odvolala a novým předsedou zvolila Františka Bányaie. "Moje role je tady krátkodobá, to znamená, je to horizont tří čtyř měsíců, mělo by to být zajištění voleb."

Tomáš Jelínek své odvolání ale neuznává. Už před shromážděním, které tyto změny provedlo, vypsalo vedení korespondenční hlasování o důvěře. Toho se nyní zúčastnilo dvakrát více členů, než kolik původní reprezentaci odvolalo. Jelínkovi dalo důvěru 85 procent zúčastněných.

"To procento lidí, kteří se vyjádřili, že dávají důvěru současné reprezentaci jako celku, je pro nás velmi silným morálním zadostiučiněním."

Druhá strana však korespondenční hlasování neuznává - podle ní odporuje stanovám. Opoziční předseda Bányai je už také jako statutární zástupce obce zaregistrován na ministerstvu kultury.

Na základě výsledků nového hlasování Jelínkova strana podniká kroky, kterými by se registrace vrátila do původního stavu. Ačkoliv jsou pozice obou frakcí nesmiřitelné, na jediné věci se shodly - zítra začínají jednat za přítomnosti nezávislého zprostředkovatele.

Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme