Spotřeba marihuany v Česku klesá, roste naopak obliba alkoholu
V Česku klesá počet uživatelů marihuany a mění se i jejich věková struktura. Vyplývá to z výroční zprávy Národního monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti, kterou předloží na zítřejším zasedání vlády. ČR je přitom dlouhodobě na špici nejen evropských, ale i světových tabulek v užívání konopí. Drogou číslo jedna se tak v Česku stává legální alkohol. Nezanedbatelná není ani spotřeba tabáku.
Z výroční zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti vyplývá, že nelegální konopí přestává být módní záležitostí pro mladé lidi od 15 do 19 let a v této věkově skupina jeho užívání klesá. Podle zprávy užívají marihuanu nejčastěji lidé ve věku od 20 do 24 let.
Pokles spotřeby je podle Národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila patrný v celé populaci a jedna hlavní příčina neexistuje.
V ČR klesá spotřeba marihuany i heroinu. O téma se zajímal reportér Lubomír Smatana
„Bude to nějaká škála různých věcí, přestalo to být tak zajímavé i pro média. Svého času to bylo téměř propagační. Marihuana jako symbol nové doby, trošku to šlo v 90. letech se svobodou ruku v ruce, to už teď není,“ říká.
Byly podle něj doby, kdy se křivka spotřeby konopí v Česku ani nevešla do mezinárodních grafů. „Trend začíná být v tomto smyslu směřující k nějakému dobrému výsledku,“ dodává Vobořil.
Klesla spotřeba většiny drog, více konzumentů má pouze kokain
Zprávu národního monitorovacího střediska zná i šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych, jehož detektivové před pár týdny spustili velký zátah na growshopy. Ten ale publikované údaje za dobrou zprávu prý nepovažuje.
„Policejním úkolem je snižovat dostupnost nelegálních drog na nelegálních trzích. A v tom bude samozřejmě v nezmenšeném úsilí policie pokračovat bez ohledu na zprávy, které já v kontextu reality nepovažuji za až tak objevné a pozitivní,“ zdůrazňuje.
Ladislav Csémy z Psychiatrického centra Praha pak připomíná, že poklesla i spotřeba heroinu či extáze, označované jako taneční droga. Tu ale v poslední době nahradily halucinogenní houby, hlavně lysohlávky.
Výsledky výroční zprávy o užívání drog shrnuli a zhodnotili národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych
„Veliká vlna obliby tanečních drog v podstatě opadla s poklesem velkých otevřených tanečních scén. Na druhé straně lysohlávky jsou pro určitou část populace dostupnější a jejich účinky jsou preferovány mladými lidmi, kteří jsou nejčastěji konzumenty,“ dodává Ladislav Csémy.
„Užívání všech drog na populační úrovni kleslo. Týká se to i skupiny mladých dospělých,“ říká Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti a skupinu takzvaných mladých dospělých definuje jako mládež ve věku od 15 let.
Věk prvního experimentování s drogou se tedy zvyšuje.
Mravčík dále připomíná, že jedinou drogou, u které došlo k nárůstu spotřeby na nízkých hodnotách, je kokain. „Souvisí to s užíváním v rekreačním kontextu v prostředí noční zábavy,“ upřesňuje Mravčík.
Místo konopí je nejoblíbenější alkohol
Na vrcholu oblíbenosti vystřídal marihuanu legální alkohol, jehož souběžné užívání s marihuanou je odborníky vnímáno jako velmi nebezpečné. Podle Mravčíka však průnik uživatelů konopí a alkoholu je překvapivě nevelký.
Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti rekapituloval v Ranním interview Radiožurnálu výroční zprávu o užívání drog v ČR
„Odhadem asi 30 tisíc osob v České republice patří do té skupiny velmi problémových uživatelů alkoholu a současně velmi problémových uživatelů konopí. Pro srovnání do skupiny problémových uživatelů pouze alkoholu patří asi 600 tisíc osob,“ konkretizuje Mravčík.
Problémové, tedy pravidelné, intenzivní a závislostní, zejména pak injekční užívání drog zaznamenává mírný nárůst počtu uživatelů. V průběhu 10 let je to podle monitorovacího střediska přibližně o 10 tisíc osob. „Roste nám hlavně podíl uživatelů pervitinu,“ dodává Mravčík. Podle zprávy jich je za posledních 10 let nejvíce.
Naopak podle posledních průzkumů dramaticky kleslo užívání heroinu. „Zatímco před 10 lety to bylo asi 10 tisíc osob, teď odhadujeme necelých 5 tisíc,“ uzavírá Viktor Mravčík.