Spotřební daň u nafty a benzinu by se mohla snižovat

Omezit tlak na růst cen pohonných hmot. To by měl návrh zákona na snížení spotřební daně u nafty a benzinu, který se dnes i přes odpor koalice podařilo opoziční ČSSD prosadit k dalšímu projednávání v Poslanecké sněmovně. Daň by měla klesnout o 2 koruny a padesát haléřů na litr u benzinu a o dvě koruny na litr nafty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice

Čerpací stanice

Podle občanského demokrata Michala Doktora by tento zákon, pokud by prošel sněmovnou, mohl ohrozit státní rozpočet na příští rok: "Fakticky to ještě neznamená nic, protože máme před sebou další dvě čtení a rozhodující je to čtení závěrečné. Na druhou stranu je třeba říci, že fiskální dopad toho návrhu znamená riziko výpadu až 18 miliard rozpočtu na rok 2009. Jednoznačně tedy postup toho návrhu do dalšího čtení ohrožuje projednání rozpočtu pro příští rok."

S tím ale nesouhlasí sociální demokrat Milan Urban. "Stát vybírá, řekl bych dost nemorálně, na dani z přidané hodnoty. Protože při vyšší ceně je vyšší inkaso DPH, takže je potřeba brát ty dvě položky k sobě a pak se zjistí, že stát o nic nepřichází," řekl Urban.

Podle premiéra Mirka Topolánka jsou všechny návrhy nejsilnější opoziční strany populistické: "Práce parlamentu před každými volbami by se měla na tři měsíce zakázat. Již Oliver Cromwell svého času řekl, že když zasedá parlament, tak jsou všichni ohroženi na hrdle i peněžence. Všechny poslanecké návrhy, které přicházejí právě před volbami, jsou nejen populistické, ale pokud by náhodou prošly, budou znamenat nabourání rozpočtu v řádech desítek miliard. Proto jsou nesmyslné. I kdyby byly myšleny sebelépe, tak v podstatě jsou nemožné."

Cenám pohonných hmot se pravidelně věnuje Motožurnál!

Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme