Spousta panelových domů ze 70. let ještě čeká na opravy

Koupit si byt za 15 milionů a muset se z něj vystěhovat za asistence hasičů kvůli narušené statice je pravděpodobně dost nepříjemná věc. Obyvatelé luxusního komplexu v pražských Holešovicích Prague Marina to tento týden zažili. Podle mluvčího stavební firmy Metrostav už se mohou vrátit, dům byl zajištěn kovovými podpěrami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprava paneláku

Oprava paneláku | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

O podobných problémech u novostaveb neslyšíme často, je ale možné, že o nich uslyšíme v souvislosti se staršími domy.

Ministerstvo pro místní rozvoj varovalo, že zanedbávání oprav a modernizací bytových domů se může stát časovanou bombou. Odkazuje přitom na studii, podle níž by byly potřeba stovky miliard na investice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous a místopředseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí Robert Axamit diskutují o údržbě bytových domů v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Ten problém se jmenuje starší bytový fond postavený v 70. letech minulého století. Především se jedná o domy vystavěné panelovou technologií. Ty domy měl svoji limitovanou životnost, dnes se dostávají do stadia, kdy v zásadě už jsou za předpokládanou hranicí životnosti, kdy měly být nahrazeny. Nahrazeny nejsou,“ řekl náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

Dodal, že řada lidí si byty opravila na vlastní náklady a další řada bytů ještě potřebuje opravit – především se jedná o statiku, energetické rozvody, zateplování, bytová jádra a rekonstrukce balkonů.

„Situace je ještě vážnější, než je popsána v té studii, protože se na nás valí evropské směrnice o úsporách energie a náklady, které jsou tady vyčísleny na zhruba 550 miliard korun, můžou narůst o stovky, možná i tisíce miliard korun,“ uvedl místopředseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí Robert Axamit.

Podle statistiky je téměř 65 procent bytů v soukromém vlastnictví.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme