Správa krkonošského parku nepovolila odstřel lavin

Správa Krkonošského národního parku zamítla požadavek Horské služby na odstřel lavin. Ode dneška proto budou uzávěry všech krkonošských lavinových svahů posíleny přímo zákazem vstupu. Trutnovský okresní úřad s okamžitou platností vydal zákaz vstupu na lesní cesty, pozemky a do lesních porostů v okolí Špindlerova Mlýna a Pece pod Sněžkou. Ten bude platit až do 10. dubna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hory | Foto: René Miko

Správa parku nepovolila odstřel lavin v Kotelních jamách, na Bílém Labi, v Dlouhém a Obřím dole ani přes extrémně vysoké nebezpečí jejich sesuvu. Podle vedení parku nelze jen kvůli nezodpovědnosti návštěvníků, nerespektujících ani důrazné výstrahy, riskovat v zónách nejvyšší ochrany nevratné poškození, které by mohl násilně vyvolaný sesuv způsobit. Navíc v zóně I. a II. jakékoli ovlivňování přírodních procesů zakazuje zákon.

Ochránci přírody a ústředí Horské služby se dohodli pouze na odstřelu menší laviny v Tetřevím žlebu na počátku Dlouhého dolu, kde reálně hrozilo ohrožení lidí a budov. Trutnovský okresní úřad ale odstřel nepovolil. Podle něj totiž nebyl k dispozici závazný posudek odborníka-znalce v oboru trhavin o účincích případného odstřelu v této lokalitě.

Přednosta Okresního úřadu v Trutnově Vladimír Klímko na základě zákona o krizovém řízení nedospěl ani k názoru, že je nutné vyhlásit stav nebezpečí pro území okresu nebo jeho části. Vzhledem k letošnímu extremnímu lavinovému ohrožení ale vydal okresní úřad s okamžitou platností zákaz vstupu na lesní cesty, pozemky a do lesních porostů v oblasti obcí Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou, a to až do 10. dubna.

Eliška Pilařová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme