Hmotné rezervy by měly vypsat další tendr na testy do škol, řekl Plaga. Poté by jich mělo být dost

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) by měla vypsat ještě jednu soutěž na nákup antigenních testů pro školy, aby jich byl do konce června centrálně dostatek. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělí novinářům řekl, že o to požádal předsedu SSHR Pavla Švagra. Ministr to uvedl při pondělní návštěvě skladu obchodního řetězce v Modleticích u Prahy, kde převzal 300 000 antigenních testů pro školy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Provoz škol je podle Plagy pokryt do 17. května. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Plošné testování ve školách začalo 12. dubna. Stát jim rozdělil asi 7,6 milionu testů, dalších 5,6 milionu nyní Správa státních hmotných rezerv pořizuje. Předchozí tendr na konci dubna zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky.

Smejkal: Ještě před koncem školního roku bychom mohli zrušit rotační výuku. Budou ale potřeba PCR testy

Číst článek

Vítěz nové soutěže má být známý v pondělí. Pokud tato zakázka vyjde, vystačí množství testů při plném návratu dětí do škol zhruba na tři týdny.

Plaga novinářům řekl, že požádal Švagra ještě o jednu soutěž. „V pátek jsem svým dopisem, tak jak mám podle usnesení vlády činit, oslovil šéfa státních hmotných rezerv, aby ještě jedna soutěž proběhla, abychom skutečně měli dostatek antigenních testů pro školy centrálně do 30. 6.,“ uvedl.

Podle ministra platí informace z minulého týdne, že Národní pedagogický institut má rezervní množství antigenních testů a provoz škol je pokryt do 17. května. Nad tuto rezervu školy získají středeční příspěvek od společnosti Kaufland.

Rušení rotační výuky?

„V současné chvíli je testů v rámci vzdělávacích institucí nedostatek, proto jsme se rozhodli nabídnout školám pomoc,“ uvedl generální ředitel řetězce Kaufland Stefan Hoppe.

Na dotaz ČTK, zda by od příštího týdne mohla být zrušena rotační výuka, jak to ve čtvrtek avizoval premiér Andrej Babiš (ANO), Plaga uvedl, že tom vláda ještě povede debatu nad aktuálními daty ministerstva zdravotnictví.

„Klíčový hráč, který musí říct, zda je to z epidemického hlediska v tuto chvíli únosné, je samozřejmě ministerstvo zdravotnictví,“ dodal. Předpokládá, že podobně jako v předchozích týdnech dnes kabinet sdělí svůj plán a ve čtvrtek bude následovat finální stvrzení ze strany ministerstva zdravotnictví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme