Správa Šumavy ještě neví, kdy pošle do místa blokády stroje

Sedm desítek aktivistů chce v oblasti Ptačí potok na Šumavě opět bránit dřevorubcům v porážení stromů. Správa národního parku proto přišla s novým plánem - nasadí na kácení těžkou techniku. Ředitel Jan Stráský ale Radiožurnálu řekl, že se tak určitě nestane dnes, jak se původně uvažovalo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Správy Národního parku Šumava Jan Stráský

Ředitel Správy Národního parku Šumava Jan Stráský | Zdroj: ČTK

Stráský předpokládá, že správa parku na Ptačím potoku stihne z asi milionu stromů v dané lokalitě pokácet jen 3000. Kvůli blokádě aktivistů je podle něj použití harvestorů nutné. Kdy se tak stane, zatím neví.

„Samozřejmě se o tom neustále radíme. Otázka je závislá na tom, zda skutečně zbude na tomto úseku, o kterém se jedná, takové území, které splňuje podmínky, aby mohl být použit harvestor. To znamená území suché, které nevyvolá hluboké koleje,“ uvedl Stráský v Ranním interview Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Sprány Národního parku Šumava Jan Stráský v Ranním interview Radiožurnálu

Definitivně rozhodnout o použití harvestorů na Ptačím potoku by se podle něj mohlo rozhodnout v úterý. „Tedy těsně před uplynutím termínu, který nám kůrovec vlastně uložil,“ dodal ředitel.

Správa parku tvrdí, že pokud se napadené stromy neodstraní dřív, než se vylíhnou z kukel brouci, napadne kůrovec další část lesa v okolí Ptačího potoka. Podle ekologů je ale kácení zbytečné a šíření kůrovce stejně nedokáže zastavit.

K použití těžebních strojů v kontroverzní lokalitě by se dnes mohl vyjádřit ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Podle informací Radiožurnálu kvůli blokádě území napadeného kůrovcem přeruší dovolenou. Už dřív ale řekl, že ve sporu mezi aktivisty a správou národního parku není arbitrem.

Starostům ze Šumavy chybí jasné stanovisko ministerstva

Starosta Modravy Antonín Schubert ale nechápe, proč ministr životního prostředí stále mlčí a na Ptačí potok zatím nepřijel ani nikdo z jeho podřízených.

„Je tady na jednoho obyvatele zhruba jeden policista, ale nevidím tady ani pana ministra, ani jednoho náměstka. Zřejmě asi problém Šumavy a jejího národního parku není až takovým problémem, jak to podle zájmu médií tady vypadá,“ podotkl starosta.

Ředitel Stráský prý s ministrem Chalupou o situaci v parku krátce mluvil, nemyslí si ale, že by jeho přítomnost na Šumavě byla nutná.

Ekologičtí aktivisté připoutaní kovovými trubkami ke stromům | Foto: ČTK

„Myslím, že dokonce v lokalitě není ani co vidět. Je to jenom vytváření ovzduší fotbalového zápasu, kdy jedna polovina fandí druhé polovině. Jde o to přijmout to spíš jako boj s kůrovcem než jako boj jednoho názoru s druhým. Jedná se o tři tisíce stromů a my jich máme označeno 80 tisíc. Touto operaci nezachraňujeme Šumavu, ani ji neničíme těm, kteří si to myslí. Jedná se o velmi drobnou akci v celé složité problematice,“ zdůraznil Stráský.

Aktivisté na místě bojují proti kácení stromů už čtrnáctý den. Během posledních dnů policie zadržela desítky lidí, všichni se ale pak do lesa vrátili a znovu se zapojili do protestu. Zásah jednoho z policistů vyšetřuje Inspekce ministra vnitra. Podnět k tomu podal Ekologický právní servis s tím, že muž v uniformě jedné z aktivistek vyhrožoval zabitím a škrtil ji.

Ľubomír Smatana, Martin Hromádka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme