Detektivové zasahují ve Správě úložišť radioaktivních odpadů. Obvinili pět lidí a jednu firmu

Detektivové z protimafiánské centrály od rána zasahují v sídle Správy úložišť radioaktivních odpadů. Informaci potvrdil Radiožurnálu Jaroslav Ibehej. Podle serveru Seznam Zprávy se zajímají o dokumenty k veřejným zakázkám. Policisté již kvůli tomu obvinili pět lidí a jednu firmu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:13 16. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Správa úložišť radioaktivních odpadů

Policie obvinila pět lidí a jednu firmu kvůli veřejným zakázkám Správy úložišť radioaktivních odpadů (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„K této věci mohu pouze v obecné rovině říci, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní stání zastupitelství v Praze,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Pražské vrchní státní zastupitelství následně informovalo, že policie začala v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů stíhat pět fyzických a jednu právnickou osobu. „Pro zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě,“ upřesnilo na webu.

Česko chce urychlit stavbu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Klíčový může být rok 2050

Číst článek

Před sídlem Správy úložišť radioaktivních odpadů v Dlážděné ulici v Praze stojí podle serveru Seznam Zprávy dva policisté v civilu. „Tam se dnes nedostanete, je tam prohlídka. Probíhají tam úkony orgánů činných v trestním řízení,“ řekl jeden z nich.

Mluvčí správy Martina Bílá zatím situaci v sídle nekomentovala. Nicméně zásah potvrdil i Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které Správa úložišť radioaktivních odpadů spadá. „Nebudeme k tomu v tuto chvíli poskytovat bližší informace. Nicméně to, co se objevilo v médiích, vypadá, že je správně. Skutečně tam zasahuje policie,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) je o policejním zásahu podle svých slov informován. „Pokud mají policie a případně orgány činné v trestním řízení nějaké podezření, nechť ho vyšetří. A pokud se ukáže, že někdo se dopustil nějakého protiprávního jednání, nechť je podle zákonů České republiky potrestán,“ řekl

Správa úložišť radioaktivních odpadů se stará o bezpečné ukládání radioaktivních odpadů, provozuje jejich úložiště a podílí se na přípravě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Správu úložišť v roce 1997 zřídilo ministerstvo průmyslu a obchodu, od roku 2001 je organizační složkou státu.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela správa v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun.

eba, ako, ind Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme