Hackeři napadli sítě Správy železnic. ‚Není ohrožena či snížena bezpečnost dopravy,‘ říká úřad

Kybernetičtí útočníci v minulých dnech napadli počítačové systémy Správy železnic. Podle státní organizace však nijak provoz ani bezpečnost na tratích neohrozili. Případem se nyní zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Upozornil na to v pondělí Deník N. Hackeři útočili na sítě státních organizací i v minulých týdnech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kybernetičtí útočníci v minulých dnech napadli počítačové systémy Správy železnic (ilustrační foto) | Zdroj: Správa železnic

„Můžeme potvrdit, že od pátku 19. března čelí Správa železnic kybernetické hrozbě. O závažnosti útoku byl bezodkladně informován Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost,“ potvrdil mluvčí instituce Dušan Gavenda.

Z letiště do Kladna vlakem v roce 2028. Projekt na novou trať zpracuje za 27,3 milionu trojice firem

Číst článek

Správa železnic má na starosti provoz a fungování železničních tratí i řady nádražních budov v Česku.

Gavenda zdůraznil, že Správa železnic se snaží všemi silami útok odvrátit. „Uvedenou situací není ohrožena či snížena bezpečnost železniční dopravy,“ dodal podle Deníku N mluvčí.

Zda útočníci získali nějaká data ze systémů organizace, však neuvedl. Není zatím ani zřejmé, jestli útok souvisí se zranitelností služby Microsoft Exchange, před níž dříve varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Hackeři v minulém týdnu napadli například i zdravotnické zařízení ministerstva vnitra. To má citlivé informace o příslušnících bezpečnostních složek. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se útok nezdařil.

Bezodkladná aktualizace

Zranitelnosti poštovních serverů Microsoft Exchange využili hackeři také k napadení systémů pražského magistrátu nebo ministerstva práce a sociálních věcí.

Nové závory, světelná signalizace a chytré kamery. Správa železnic chce do roka zabezpečit 170 přejezdů

Číst článek

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost s ohledem na mlčenlivost neposkytuje informace o dotčených subjektech. Úřad nařídil firmám a organizacím podléhajícím zákonu o kybernetické bezpečnosti, aby servery v souvislosti se zranitelností technologie Microsoft Exchange bezodkladně aktualizovaly.

Microsoft vydal pro zranitelnosti, které umožňují vzdálený přístup útočníků k elektronické poště, bezpečnostní opravy již na začátku března. Podle odborníků je nezbytné instalovat tyto opravy na všechny dotčené servery, nejen ty vystavené do internetu.

Pokud už útok nastal, měli by administrátoři škodlivé programy odstranit, změnit přístupové údaje a prověřit případné další aktivity útočníků na serveru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme