Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek v kauze zmanipulovaných tendrů Správy železnic

Nejvyšší soud přezkoumá verdikt v kauze dvou zmanipulovaných tendrů vypsaných Správou železnic. Dovolání podal jeden ze šesti odsouzených, ale také nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, a to v neprospěch osvobozené projektové firmy SUDOP Praha a části odsouzených.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní nádraží, Praha

Dovolání v kauze podal jeden ze šesti odsouzených, ale také nejvyšší státní zástupce Igor Stříž (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dovolání spolu se spisem obdržel Nejvyšší soud v červnu, vyplývá z justiční databáze. Rozhodnutí lze s ohledem na průměrnou délku řízení očekávat za několik týdnů až měsíců.

Šest obžalovaných si u Městského soudu v Praze vyslechlo podmínečně odložené tresty vězení. Vrchní soud v Praze pak přidal ještě peněžité tresty a zákazy činnosti. Mezi potrestanými je také inženýr staveb Správy železnic a předseda hodnoticí komise Pavel Suk. Soudy jej shledaly vinným ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Drážní hasiči přenechali za deset milionů část své agendy externistům. Doklady o soutěži se ztratily

Číst článek

Ostatní obžalovaní se podle verdiktu dopustili porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Jde o bývalého obchodního ředitele SUDOP Petra Lapáčka, jeho podřízenou Helenu Mazancovou, jednatele liberecké firmy Valbek Lukáše Hruboně, někdejšího generálního ředitele Výzkumného ústavu železničního Antonína Blažka a člena představenstva ústavu Petra Kavána. Obžalovaní vinu popírali.

Dovolání k Nejvyššímu soudu podal podle informací ČTK Hruboň. Podnět žalobců se týká zproštěné firmy SUDOP Praha a také Suka, Lapáčka a Hruboně.

Kauza se týkala tendrů „Technicko-provozní studie – Technická řešení VRT“ a „Revitalizace trati Chlumec nad Cidlinou – Trutnov“ z roku 2015. Kritériem pro získání zakázek byla nejnižší nabídnutá cena.

Obžaloba tvrdí, že úspěšní zájemci – mezi nimiž pokaždé figurovala firma SUDOP – se u obou zakázek se svými konkurenty předem dohodli na ceně, jakou ve výběrovém řízení nabídnou. První zakázku zájemci získali s nabídkovou cenou 34,4 milionu korun bez DPH, druhou s cenou 18,8 milionu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme