Správce železnice chce rozprodat část majetku i regionálních tratí

Správa železniční dopravní cesty chce prodat domy, pozemky a také některé regionální trati bez provozu. O prodeji nemovitostí za více než 13 milionů korun rozhodne vláda. V případě jedenácti regionálních tratí mají ministři rozhodnout také o podmínkách, za kterých budou koleje na nového majitele převedeny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roudnice nad Labem, budova nádraží | Foto: Frederik Velinský | Zdroj: Český rozhlas

Mezi tratěmi, kterých se chce Správa železniční dopravní cesty zbavit, je například úsek z Aše do německého Selbu, z Libochovic do Račiněvsi nebo z Broumova do Otovic. Původně se uvažovalo o prodeji mnohem více úseků, jejichž údržba je prý příliš drahá.

Většina vybraných regionálních tratí má turistický potenciál, předpokládá se tedy, že by byly využívané hlavně o víkendech. Jedná se například o úseky z Bruntálu do Malé Morávky v Jeseníku nebo trať Královec – Žacléř v Krkonoších. Nezajímavé nejsou ani úseky poblíž hranic nebo úseky využitelné pro nákladní dopravu. Několik tratí je ale dlouhodobě neudržovaných a zarostlých.

V minulosti už o některé tratě projevily zájem obce, kraje nebo sdružení železničářů. Zájemci ale narazili na vysokou požadovanou cenu, a to až více než milion korun za kilometr.

Bezplatný převod nevyužitých kolejí přitom podle ministerstva dopravy není možný, i když by případná následná likvidace tratí přišla na stamiliony korun. Prodej se ale prý musí řídit cenovou vyhláškou ministerstva financí.

Vláda dnes také rozhodne o další várce prodeje domů a pozemků, kterých se Správa železniční dopravní cesty zbavuje několikrát do roka. Očekávaný výnos ve výši 13 milionů má jít na opravy tratí.

Ohrožené železniční tratě v Česku

Petr Sehnoutka, Mirko Kašpar, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme