Správci MUS připravili Česko o 8 miliard, tvrdí švýcarští žalobci

Správci někdejší Mostecké uhelné společnosti měli způsobit českému státu škodu za nejméně 8 miliard korun. Spočítali to švýcarští žalobci. Uvádí to týdeník Respekt s odvoláním na švýcarskou žalobu, kterou má k dispozici. Ministr financí Miroslav Kalousek ale trvá na tom, že Česko by mohlo dostat mnohem nižší částku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uhelný důl v Dolním Jiřetíně

Uhelný důl v Dolním Jiřetíně | Foto: Filip Jandourek

„Švýcarská prokuratura to odhaduje na 3 a půl miliardy. Kalkulacím v týdeníku Respekt ať si věří kdo chce. V každém případě o tom, zda a jaká vznikla škoda České republice, může rozhodnout v této situaci pouze švýcarský soud a nikdo jiný. Bude to dlouhý a obtížný proces,“ řekl Kalousek.

Ze stejných dokumentů vyplývá, že hlavní vinu na tom, že se stát zatím nepřipojil k švýcarskému řízení, nesou ministerstvo financí a bývalé špičky Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s jedním z autorů článku Ondřejem Kundrou v Ranním Radiožurnálu

Ministr financí Miroslav Kalousek i odvolaný Vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula dosud argumentovali, že nevěděli, jaký trestný čin byl přesně spáchán a ani to, jaká byla způsobená škoda.

První žádost o připojení k trestnímu stíhání přitom dorazila k Rampulovi už koncem loňského května a česká strana nijak nereagovala. Uspěla až třetí urgence. Státní zástupci podle Respektu vybízeli ministerstvo financí, aby se k žalobě nepřipojilo.

O dalším postupu rozhodne analýza

Premiér Petr Nečas si kvůli tomu nechal vypracovat analýzu. Ta by mu měla do tří týdnů říct, jak bude Česko uvedené miliardy vymáhat, tedy jestli se například pokusí ještě připojit k trestnímu řízení nebo podá vlastní civilní žalobu. U té by ovšem musela nést náklady.

Podle jednoho z autorů článku Ondřeje Kundry by teď měl nový pověřený vrchní státní zástupce Stanislav Mečl co nejdříve říci, kdo konkrétně na Vrchním státním zastupitelství bránil tomu, aby se informace předávaly policii a aby se případ vyšetřoval. Mělo by to vyústit i v podání kárných žalob, případně i k trestnímu stíhání.

„Okruh těchto lidí není moc široký, jsou to vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula, jeho zástupce Libor Grygárek a žalobce Letko, který měl kauzu MUS na starosti, případně jeho nadřízená Marcela Kratochvílová,“ řekl Kundra.

Negativní roli mohlo podle něj sehrát i ministerstvo financí, které ve věci nebylo aktivní. I tím, kdo konkrétně nezasáhl a proč, by se mohla zabývat policie.

Igor Maňour, Jana Zemanová, Jan Pokorný, Alžběta Havlová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme