Správcům památek chybějí poradci pro evropské fondy

Kastelánům chybějí poradci, kteří by jim pomáhali získávat peníze z evropských fondů. Naše památky přitom potřebují opravy takřka neustále a státní kasa není bezedná. Europoradci loni fungovali na regionálních sekcích Národního památkového ústavu, ministerstvo kultury je ale zrušilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Telč | Foto: Telč

Evropské peníze pomohly například zámku Kynžvart nebo zámecké fontáně v Českém Krumlově. Letos je čerpání financí slabší, přiznává ředitel Národního památkového ústavu Pavel Jerie.

"Byl tady program Culture 2000, z kterého se nám podařilo získat určité prostředky, z některých mezinárodních fondů bylo přispěno na spoustu akcí. V letošním roce je to slabší, máme zažádáno o takzvané Norské fondy, na tom se pracuje a doufáme, že to bude úspěšné," uvedl Jerie.

Poradci chybějí také kastelánům. Správce hradu Veveří Petr Fedor říká, že potřebují síť referentů, kteří by pomáhali se získáváním peněz. "Musí vzniknout informační centrum, které nám bude říkat, kde a jaké projekty jsou k dispozici," podotkl Fedor.

Kasteláni se chtějí osamostatnit, aby nebyli tolik závislí na rozhodnuté Národního památkového ústavu. To by jim podle Fedora umožnilo žádat peníze na památky také krajské, městské a obecní úřady. Vedení památkového ústavu jejich požadavky částečně uznává. Na prvním návrhem změn se památkáři a kasteláni sejdou tento čtvrtek.

Blanka Černá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme