Správní rada VZP bude řešit největší kauzy této pojišťovny

Vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) bude dnes muset před členy správní rady vysvětlit stamilionové finanční toky peněz pojišťovny v celkem v šesti kauzách. Pokud s vysvětlením kauz nebude část členů správní rady v čele s poslanci za Věci Veřejné spokojena, na příští správní radě navrhnou odvolání ředitele pojišťovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Ředitel VZP Pavel Horák má třeba vysvětlit tok peněz do několikamilionového preventivního programu AKORD, který ale úspory nepřinesl, anebo efektivnost stamilionových plateb do soukromé firmy IZIP, která přes elektronickou knížku umožňuje přístup pacienta k jeho zdravotnickým informacím přes internet.

Na programu mají být i okolnosti zakázky na čtyřstránkový čtrnáctideník pro smluvní partnery pojišťovny, kterou vyhrál jediný uchazeč AmbitMedia a pojišťovna přitom z původních dvaceti zvedla hodnotu na šedesát milionů korun. Na programu bude i kauza vymáhání pohledávek pro pojišťovnu nebo její zakázky na IT služby.

Podle člena správní rady a poslance za Věci veřejné Jiřího Rusnoka bude důležité, jak se řediteli VZP Pavlu Horákovi povede doložit, že tyto zakázky nebyly předražené nebo že se na nich neobohatily spřízněné firmy.

„Pakliže se mu to nepovede, tak je nasnadě uvažovat o odvolání pana ředitele, potažmo odvolání vedení VZP, které by připadalo v úvahu případně na další správní radě, která by zasedala v únoru. Samozřejmě musíme dostat prostor prostudovat materiály, které nám budou poskytnuty a na základě věrohodnosti a vypovídací schopnosti materiálů se rozhodneme jak dál,“ řekl Rusnok.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme