Správní rada VZP má jednat o budoucí podobě elektronického portálu

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny má dnes jednat o budoucí podobě elektronického portálu, přes který komunikují zdravotnická zařízení, plátci pojistného i pojištěnci. Dosud ho provozovala firma IZIP, s níž chce VZP rozvázat spolupráci do konce června kvůli nepříliš úspěšnému projektu elektronických zdravotních knížek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel VZP Pavel Horák | Foto: Filip Jandourek

Spekuluje se také o možném odvolání ředitele pojišťovny Pavla Horáka, který se za internetový projekt postavil – prohlásil, že VZP vynesl 600 milionů korun.

Vychází z toho, že díky IZIPu má 50 tisíc nových pojištěnců. Konečnou částku získal odečtením 350 milionů na náklady od celkových příjmů za ně.

Pavel Horák ale zapomněl několik věcí dodat: od pojišťovny také odešly desítky tisíc lidí, což je v příjmech stamilionové mínus. Ze statistik také nemohl vyčíst, že noví pojištěnci by měli pojišťovnu stát jen třetinu toho, co průměr celé pojišťovny. Navíc ředitelem zmiňované náklady jsou nereálně nízké i v porovnání s ostatními pojišťovnami.

Správní radu zajímají největších položky z vyplacených 2 miliard IZIPu a v materiálech VZP bije do očí shodou okolností 600 milionů za výdaje. V dokumentech je uvedeno, že jde o náklady na akvizice, tedy získání nových pojištěnců.

Jde možná o pokus, jak správní radu ukolébat, že náklady na zisk pojištěnců byly sice vysoké, ale zároveň se dojemně shodují s tím, kolik má na těchto nových pojištěncích VZP získat. Správní rada totiž na konci května nařídila IZIP ukončit.

Horákova angažovanost ve prospěch IZIPu je těžko vysvětlitelná. U původní smlouvy v roce 2001 nebyl, ale po roce 2007 zněkolikanásobil toky peněz do IZIPu podepsáním dodatků.

Okolnosti vyplacení 2 miliard z VZP zkoumá policie.

Ředitel VZP Pavel Horák bude hostem dnešních Dvaceti minut Radiožurnálu krátce po 17. hodině.

Lenka Jansová, Lucie Maňourová, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme