Správní soud kárně potrestal soudce, který neoprávněně nahlížel do spisu

Soudce Ondřej Havlín se pokoušel ovlivnit svoji kolegyni z Obvodního soudu pro Prahu 2 při rozhodování v jedné z jejích kauz. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud. Jednalo se o případ muže z kauzy konkurzního soudce Jiřího Berky. Havlín se soudkyně opakovaně vyptával na její postup a nahlížel do spisu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud v Brně (Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

To, že by v něm neoprávněně měnil údaje, jak tvrdila obžaloba, se ale neprokázalo. „V zásadě jsme s tím právním názorem kárného senátu v podstatě ve shodě. Co se týče skutku, kdy kárně obviněný měnil nějaké dokumenty, pak tam musíme korektně přiznat, že to bylo velice těžko prokazatelné. V tomto smyslu jsme takovýto výrok soudu očekávali. Byl to spíše podpůrný argument kárného návrhu,“ řekl kárný žalobce Jan Smetana.

Kárný senát snížil Ondřeji Havlínovi na půl roku plat o 10 procent. On sám vinu necítí.

„Rozsudek je pravomocný, není proti němu opravný prostředek. Do jisté míry jsem s ním spokojen, do určité míry také ne. Žádné poznatky jsem jí nepodsouval, řekl jsem jen to, co bylo ve spise. V žádném případě se necítím v tomto smyslu vinen. Domnívám se, že se jedná spíše o nešťastné pochopení vzájemné komunikace,“ uvedl soudce Havlín.

Vlasta Gajdošíková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme