Správní soud kárně potrestal soudce, který neoprávněně nahlížel do spisu

Soudce Ondřej Havlín se pokoušel ovlivnit svoji kolegyni z Obvodního soudu pro Prahu 2 při rozhodování v jedné z jejích kauz. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud. Jednalo se o případ muže z kauzy konkurzního soudce Jiřího Berky. Havlín se soudkyně opakovaně vyptával na její postup a nahlížel do spisu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud v Brně (Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

To, že by v něm neoprávněně měnil údaje, jak tvrdila obžaloba, se ale neprokázalo. „V zásadě jsme s tím právním názorem kárného senátu v podstatě ve shodě. Co se týče skutku, kdy kárně obviněný měnil nějaké dokumenty, pak tam musíme korektně přiznat, že to bylo velice těžko prokazatelné. V tomto smyslu jsme takovýto výrok soudu očekávali. Byl to spíše podpůrný argument kárného návrhu,“ řekl kárný žalobce Jan Smetana.

Kárný senát snížil Ondřeji Havlínovi na půl roku plat o 10 procent. On sám vinu necítí.

„Rozsudek je pravomocný, není proti němu opravný prostředek. Do jisté míry jsem s ním spokojen, do určité míry také ne. Žádné poznatky jsem jí nepodsouval, řekl jsem jen to, co bylo ve spise. V žádném případě se necítím v tomto smyslu vinen. Domnívám se, že se jedná spíše o nešťastné pochopení vzájemné komunikace,“ uvedl soudce Havlín.

Vlasta Gajdošíková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme