Správným psacím návykům by se podle odborníků měli učit už předškoláci

Při výuce psaní jsou kromě samotného nácviku písmen a psací techniky stejně důležité i takzvané hygienické návyky, tedy třeba to, jak dítě u stolu sedí nebo jak drží tužku. Právě s tím by měli rodiče svým potomkům pomáhat už v předškolním věku. Prospějí tím jejich zdraví a ušetří i dost práce učitelům prvňáčků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tvůrčí psaní. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Já si myslím, že děti správně psát umí, ale důležitá je ta cesta, jak je k tomu dovést,“ zamýšlí se Jana Johnová z Katedry primárního vzdělávání Technické univerzity v Liberci, která je odbornou garantkou projektu Jak správně psát.

Za nijak přínosné například nepovažuje nově zaváděné písmo Comenia Skript, které se více podobá tiskacímu. Podle Johnové to není způsob, jak učit děti psát lépe.

„Viděla bych to písmo jako vhodné pro děti, které mají opravdu velký problém naučit se psát jednotažným klasickým písmem. Nebo se jim to může nabídnout ve vyšším ročníku jako další možnost psaní, protože se říká, že někteří přejdou víceméně k tiskacímu písmu a podobně. Ale jinak bych zachovala stávající stav,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O správné výuce psaní mluvila na Rádiu Česko Jana Johnová z Katedry primárního vzdělávání Technické univerzity v Liberci, odborná garantka projektu Jak správně psát

V Evropě se písmo, kterým se děti učí psát, přitom mnohdy podobá tiskacímu, české jednotažné písmo je spíše specialitou. I to se ale někde mění.

„Komunikovala jsem s učitelkou ve Spojených státech amerických, která tam už léta učí, ale původem je z České republiky. Ve Spojených státech je písmo sice víc podobné tomu tiskacímu, ale dnes je trendem, že školy nabízejí psací písmo jako bonus, protože jednotažné písmo je spojeno s tím, že dětem lépe plynou myšlenky, jsou schopny plynuleji uvažovat,“ tvrdí pedagožka a doplňuje:

„Lépe by na to odpověděl psycholog, ale třeba i grafologové na toto velmi upozorňují. V jednotažnosti je spojitost s myšlením a je to pro děti lepší.“

Pro kvalitní a efektivní výuku písma jsou nezbytně nutné také správné hygienické návyky pro psaní, tedy správné sezení, uchopení pera a podobně.

Typ písma Comenia Script | Foto: Radana Lencová

„Důležité je vhodné natočení psací plochy, osvětlení. Stěžejní je i pozitivní a dobrá nálada. Děti, které začínají psát, by neměly být ve stresu. Nejdůležitější je správně sedět, uvolnit ruku, dobře uchopit pero, natočit si sešit a tak dále, aby nedošlo k deformaci a špatnému růstu dětského těla,“ vypočítává Jana Johnová.

Ke správným návykům by děti měli vést už jejich rodiče ještě v předškolním věku. Hodně prý mohou pomoci třeba s uvolňováním ruky.

„V současnosti je obrovský problém, že děti tráví spoustu času u počítačů. A důsledkem je ztuhlost svalů, chybí tam hra, manipulace, stavění stavebnice, uvolňování, hrubá motorika, hry venku a podobně. To by se mělo podporovat, aby nebylo tolik času stráveného u počítače, po kterém má dítě problémy s uvolněním,“ upozorňuje pedagožka.

Chyby se špatně přeučují

Rodiče by také měli vědět, jak má vypadat správné držení, a dítě opravovat. „Na stránkách našeho projektu Jak správně psát jsou fotografie, které dokumentují, jak správně držet psací potřeby. Rodiče tam najdou i krátká videa se cviky před psaním a po psaní, jak dítě správně posadit,“ radí Johnová.

To všechno by podle ní mělo probíhat před nástupem do školy, protože jakmile si dítě zafixuje špatné držení už v předškolním věku, má učitel obrovský problém ho v první třídě přeučit.

„V dnešní době, kdy je ve třídě i 30 dětí, je individuální přístup velmi omezený. Opravíte jedno dítě a než projdete celou třídu, to první už to zase dělá špatně,“ uzavírá Jana Johnová.

Martina Mašková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme