Spuštění jaderné elektrárny Temelín se oddaluje

Státní úřad pro jadernou bezpečnost nařídil opakování zkoušek v Jaderné elektrárně Temelín. Ve čtvrtek večer totiž zjistil, že jedna ze zkoušek při přípravě na spuštění elektrárny nebyla úspěšná a nařídil převést hlavní výrobní blok zpět na nižší teploty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak řekl mluvčí úřadu Pavel Pittermann, výrobní blok by se měl ze současného režimu tři s teplotou vody vyšší než 260 stupňů Celsia vrátit do pracovního režimu pět, respektive šest, to je do vychlazení všech systémů na teplotu maximálně 60 stupňů a nižší.

Podle mluvčího úřadu se neúspěšná zkouška týkala nastavení pákového mechanismu impulsního pojišťovacího ventilu parogenerátoru. Během zkoušek byl navíc zjištěn vnitřní únik páry přes pojišťovací ventily, který činil zhruba 139 litrů za hodinu. Potvrdil to i mluvčí elektrárny Milan Nebesář. I když elektrárna nebude muset opakovat všechny zkoušky, bude spouštění prvního bloku opožděno. Společnost podle úřadu musí přerušit spouštění prvního bloku temelínské elektrárny a vrátit ho do režimu číslo pět. Znamená to, že blok se začne nahřívat znovu. Přitom se předpokládalo, že už tento víkend by elektrárna mohla od úřadu získat povolení k aktivaci paliva.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme