Výběr z médií: plány na objednávku Sputniku V, nákup bitcoinu od státu a každý třetí Čech ztloustl

V médiích se ve středu dočtete, že premiér Andrej Babiš (ANO) plánuje objednat ruskou vakcínu Sputnik V. Česko o tom podle Hospodářských novin a Deníku N informovalo Evropskou unii. Stát poprvé prodává virtuální měnu. Jde o 0,42 bitcoinu, kterou zabavila policie. Téma pro Mf Dnes. A každý třetí Čech během pandemie ztloustl, ukazuje průzkum. Na váze přibírají hlavně mladí, píše deník Právo. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská vakcína Sputnik V (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Mf Dnes

Stát ve středu poprvé v historii prodává virtuální měnu. S tématem přichází deník Mf Dnes. 0,42 bitcoinu nabízí v aukci Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových za zhruba 550 tisíc korun. Zájemci se do aukce mohli hlásit do úterní půlnoci a museli složit kauci 40 tisíc korun.

Ve Francii poprvé draží více než 600 bitcoinů zabavených hackerům. Aukce přilákala i cizince

Číst článek

Těch 0,42 bitcoinu, které úřad nabízí, pochází z případu, který před dvěma lety řešil Krajský soud v Ostravě. Ten tehdy odsoudil Petra H. k deseti letům za mřížemi za to, že spolu se dvěma komplici koupil na hackerském fóru platební údaje ke čtyřem tisícům platebních karet. Za zcizené peníze potom ve velkém nakupovali elektroniku. Při zatčení Petra H. policie právě mimo jiné zabavila i zmíněnou část bitcoinu.

E15

Mozky tedy pracovníci ve vysoce sofistikovaných nebo kreativních oborech, jako je IT, se koncentrují nejvíc v Bratislavě, v Praze a v Budapešti. Tématu se věnuje středeční deník E15. Znalostní ekonomika se podle deníku přesouvá na východ. Zaměstnavatele angažují víc mozků v Estonsku a Maďarsku než třeba v Norsku nebo v Belgii.

Ještě před pandemií koronaviru byl o vysoce kvalifikované zaměstnance velký zájem. Ze studie Evropského střediska pro podnikání a politickou reformu vyplývá, že od roku 2013 rostla poptávka hlavně po pracovnících v oboru IT, high-tech průmysl a po kreativních profesích. Třeba ve Švýcarsku, Norsku nebo na Islandu přibylo každý rok v průměru přes půl milionu takových pozic.

Loni se ale jejich počet snížil o 167 tisíc. Rok 2020 byl kritický i pro filmové, televizní a hudební profese.

Hospodářské noviny

Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že Česko zřejmě bude muset objednat ruskou vakcínu Sputnik. Tím se zabývá středeční Deník N a Hospodářské noviny. Premiér to zdůvodňuje nižším počtem dodaných vakcín od států Evropské Unie. Ty přitom Česku nabízely darem 750 milionů vakcín AstraZeneca. Podle zdroje Hospodářských novin ale nabídku odmítl.

Sputnik V by mohl v Česku rozvážet Avenier, píší Rusové. O vakcíně jednala i ambasáda v Moskvě

Číst článek

Česko o nákupu vakcíny Sputnik zřejmě vážně uvažuje, i když ještě nebyla schválená v Evropské unii. Podle dokumentů, které mají Hospodářské noviny k dispozici, Česko o nákupu vakcíny výslovně informovalo ostatní státy Evropské unie. Ministr zdravotnictví Jan Blatný za hnutí ANO přitom opakovaně vyloučil využití ruské nebo čínské vakcíny dřív, než je schválí Evropská léková agentura. Podle svých slov by raději z funkce ministra zdravotnictví odešel.

Právo

Každý třetí Čech během pandemie ztloustl. Informuje o tom středeční Právo. Na váze přibírají hlavně mladí lidé, kteří pracují z domova. Podle průzkumu podobně jako Češi přibrali také Italové nebo Španělé. Nejvíc ztloustli Jihoameričané, naopak úbytek na váze hlásí obyvatelé východoasijských zemí.

To, že třetina Čechů během pandemie přibrala na váze, dokládá průzkum společnosti Ipsos. Lidem chybí hlavně pohyb – ten omezila přibližně čtvrtina populace. Podle ředitele Ipsosu Jakuba Malého jen 13 procent Čechů uvedlo úbytek hmotnosti. Tento poměr je u nás víc negativní než v celosvětovém měřítku. Průzkum v Česku uskutečnila firma na víc než 1000 respondentů. Ve světě se ho zúčastnilo 30 zemí.

Irena Růžičková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme