Sqatterské kulturní centrum Ladronka vyklízí policie

Policisté začali dnes ráno vyklízet budovu statku Ladronka v Praze 6, kterou již sedm let obývají sqatteři. O vyklizení rozhodl pražský magistrát, který je vlastníkem budovy. Obyvatelé statku, kteří tu za sedm let činnosti vybudovali sociálně-kulturní centrum, jsou postupem města překvapeni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Město s námi doposud jednalo. Tvářili se, že budou jednat dál. Nyní se bez vyzvání stalo toto,“ říká jeden ze squatterů Jakub Mračno. Strážníci a policisté podle něj vnikli do budovy v 7:00. Čtyři obyvatelé Ladronky, z nichž dvě jsou dívky, se dostali na střechu, uvedl squatter. Na místo přijeli také hasiči, kteří se je bez úspěchu snažili ze střechy sundat pomocí plošiny, podotkl. V budově je podle něj dalších šest anarchistů, kteří mají být zatčení, dodal Mračno.

Vyklizení Ladronky radní Filip Dvořák (ODS) v písemném prohlášení vysvětlil tím, že již není dále možné, aby Praha netečně přihlížela nerespektování práv majitele ze strany squatterů. K zásahu podle něj přispěl i velký počet stížností obyvatel z okolí adresovaných radnici Prahy 6 a také petice s více než stovkou podpisů.

„Obyvatelé poukazují na stále se zhoršující situaci, kdy se z Ladronky stalo mezinárodní centrum squatterů z Německa, Rakouska, Anglie a Nizozemska, což se odráží na stavu celého okolí zaneřáděného především po víkendových akcích,“ řekl radní.

Navíc je podle něj bývalý statek ve špatném stavu a Praha nemůže ručit za zdraví lidí, kteří v něm nelegálně bydlí. Po vyklizení město začne Ladronku ihned ze stavebního hlediska zabezpečovat. Dosavadním obyvatelům nabídne na nezbytně nutnou dobu náhradní ubytování, dodal Dvořák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme